مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

در گذشته راه های بسیار اندکی برای فراگرفتن یک علم وجود داشت اما الان در دنیای تکنلوژی اینگونه نیست .

شاید زمانی بوده است که یک شخص برای فرا گرفتن یک علم نیاز بود به کشور دیگر سفر کند و پس از سال ها دوری از خانواده ادعا کند که در یک علم متخصص است و شاید برای تکلمیل اطلاعات خود حتی لازم بود به چند استاد مراجعه کند.

اما بعد از مدتی دانشگاه ها ایجاد شدند جایی که بتوان استاد و شاگرد را یک جا جمع کرد تا علم آموخته شود و رشد پیدا کند .

اما در حال حاضر چیزی که ما شاهد آن هستیم از دانشگاه هم پا را فراتر گذاشته است .

امروز یک شخص در خانه خود نشسته و تنها زحمتی که به خود می‌دهد این است که دکمه‌ای را کلیک می‌کند و به دنیایی از اطلاعات دست پیدا می‌کند .

سرعت بسیار زیادی که در گذشته وجود داشته و چند سالی است که به ایران هم آمده موجب شده که بتوان ویدیو ها را با سرعت بسیار عالی مشاهده کرد و اگر مطلبی را متوجه نشدیم می‌توانیم چند بار آن را مشاهده کنیم .

دیگر احتیاج به فضای فیزیکی هم نیست هیچ محدودیتی وجود ندارد یک استاد است و هزاران شاگرد که در هر کجا می‌تواند به سخنان استاد گوش دهد و مطلبی را آموزش ببیند .

یکی از این راهکار های بسیار مرسوم که شاید خیلی با شنیدن اینکه ما اسم دانشگاه را بر روی آن گذاشته‌ایم ممکن است متعجب شوند یوتیوب است .

یوتیوب فقط یک ابزار است

همانگونه که می‌توان با یک چاقو کار درست را انجام داد و یک بیمار را از مرگ نجات داد می‌توان یک شخص را کشت ، یوتیوب و ابزار های مانند آن هم همین کار را با زمان ما می‌کنند .

یعنی این ابزار بزرگ یا می‌تواند زمان ما را از بیکاری نجات دهد و به ما چیزی بیاموزد که درآمد ما را افزایش دهد و یا کیفیت زندگی ما را بهبود دهد یا می‌تواند ابزارای برای وقت تلف کردن باشد .

ازدواج دوم فلانی ، آیا می‌دانست …. ، چرا …. ، چطور …. ، عناوین بوق دار

این ها عناوینی هستند که ما در طول روز آن ها را مشاهده می‌کنیم و از کنجکاوی ما سوء استفاده می‌کنند و ساعات بسیار زیادی ، وقت ما را تلف می‌کنند .

اما در کنار این ویدیو ها و عناوین همیشه اسم و عنوان یکسری ویدیو آموزشی به چشم می‌خورد .

یوتیوب یکی از پلتفرم های ارائه ویدیو است که ما می‌توانیم برای آموزش از آن استفاده کنیم .

در هفته ده ها ویدیو در یوتیوب با موضوع برنامه نویسی آپلود می‌شوند و در سرور های این وبسایت بزرگ مانند گنجینه‌ای نگهداری می‌شوند .

باید قدر این گنجینه را دانست و از آن استفاده کرد ، برای استفاده راهکار هایی وجود دارد که یکی از مهم ترین و اصلی ترین این راهکار ها در ابتدا جست و جو است .

جست و جو

زمانی که آدرس یک محل را نمی‎‌دانیم از اولین کسی که با آن برخورد می‌کنیم می‎پرسیم ، این موضوع در اینترنت هم کاربر دارد .

کاری که ما در روز ده ها بار و یا شاید صد ها بار آن را تکرار می‌کنیم در گوگل جست و جو می‌کنیم و به یکسری نتایج دست پیدا می‌کنیم .

اما بهتر است برای دریافت نتیاج بهتر ، درست جست و جو کردن را یاد بگیریم .

تا تنایج بهتر و سریع تری را مشاهده کنیم ، یکی از مواردی که در جست و جوی آموزش کد نویسی وجود دارد اضافه کردن کلمه چطور و یا چگونه به ابتدای سوال است است .

اما اگر به دنبال نتیاج بهتر در یوتیوب هستید پیشنهاد می‌کنم به زبان انگلیسی بنویسید تا نتایج بیشتری را مشاهده کنید به دلیل آنکه افرادی که در دنیا تخصص دارند و به زبان انگلیسی هم تسلط دارند طبیعتا بیشتر از کسانی هستند که مختصص هستند اما زبان آن ها فارسی است .

پس به طور مثال اگر قصد دارین جست و جو کنید از کلماتی مانند How, tutorial, learn  می‌توانیم استفاده کنیم .

مثلا من قصد دارم زبان PHP را یاد بگیرم پس در جست و جو وارد می‌کنم Tutorial PHP .

یا قصد داریم نحوه ساخت دکمه در css را یاد بگیریم فقط کافیست که کلمات کلیدی را در قسمت سرچ وارد کنید button in css  همین قدر کافیست یوتیوب که فرزند گوگل است باهوش تر از این حرف هاست و متوجه می‌شود منظور شما چیست .

نگران این نباشید که زبان مدرس انگلیسی است شما کد را متوجه می‌شوید البته اگر که ابتدای راه نباشید .

و همچنین می‌توانید قسمت زیرنویس را فعال کنید تا به صورت خودکار برای شما زیر نویس شود .

عضویت در کانال ها

کانال های بسیار زیادی وجود دارند که شما بهتر است آن ها را عضو شوید و اعلان آن را هم فعال کنید تا اگر ویدیو جدید ارسال شد بتوانید آن را دریافت کنید .

بعد از مدتی از فعالیت شما در یوتیوب ، صفحه اصلی شما پر می‌شود از ویدیو های آموزشی چرا که یوتیوب توانست تشخیص دهد که شما با بقیه فرق دارید و به فقط دنبال جدید ترین کلیپ فلان نیستید و شما به دنبال آموزش کدنویسی و بهبود زندگی خود هستید .

یوتیوب بسته به سلیقه و خواسته های شما ویدیو های جدید و کانال های جدید تر را پیشنهاد می‌دهد .

 پس کانال های مفید را از دست ندهید .

توجه به لیست پخش ها

اکثر مواقع در کانال ها ویدیو هایی به صورت سریال گونه ضبط می‌شوند که نشان دهنده این است که آن موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد یا اینکه از نظر زمان طولانی است .

به طور مثال اگر آموزش یک زبان برنامه نویسی مانند PHP 20 ساعت زمان ببرد آن را به 40 قسمت نیم ساعته تقسیم می‌کنند و دسترسی به آن راحت می‌شود .

حتما به قسمت لیست پخش یک سری بزنید و از آن قسمت هم استفاده کنید .

نام این بخش PLAYLISTS  است .

یوتیوبر ها را دریابید

همان طور به کسی که Develop یا توسعه انجام می‌دهد می‌گویند Developer یا توسعه دهنده ، به کسی که یوتیوب باز است و کارش این است که ویدیو تهیه کند و فقط در یوتیوب قرار دهد ، می‌گویند یوتیوبر .

این افراد از آن جایی که به صورت تخصصی این کار را انجام می‌دهند سعی می‌کنند بهترین محتوا ها را انتخاب کنند و آن ها را در کانال خود انتشار دهند .

پس دنبال کردن این افراد بسیار می‌تواند مفید باشد .

امیدوارم از این مقاله استفاده کرده باشید تا بقالات دیگر

یاعلی خدانگهدار
مصطفی صالحی پور
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )