مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز چندی پیش مقاله‌ای در سکان آکادمی با این عنوان منتشر کردیم که چرا حضور خانم ها در صنعت نرم افزار کمتر از آقایان است .
البته منظور ما از حضور کمتر طبیعتا ، کمّی است ؛ یعنی اینکه چرا تعداد کسانی که ما به عنوان برنامه نویس خانم میشناسیم کمتر از برنامه نویس آقا است .
دلایلی را که در سکان آکادمی مورد بررسی قرار دادیم را بار دیگر در اینجا می‌نویسیم و قصد داریم به علاوه مواردی که قبلا نوشته شده بود ،به نظرات شما عزیزان هم اشاره کنیم .
سوال اینکه چرا تعداد برنامه نویسان خانم کمتر از آقایان است ؟ زمانی در ذهن من به وجود آمد که قصد داشتیم با خانم اثنی عشری که مصاحبه را می‌توانید از لینک زیر مشاهده کنید .
دانلود مصاحبه با خانم اثنی عشری

اعتماد به نفس

موردی که بیشتر از همه‌ی موارد و پر رنگتر جلوه می‌کرد ، مبحث اعتماد به نفس بود ؛ اکثر خانم هایی که برنامه نویس شده بودند زمانی که این سوال از آن های پرسیده میشد به موضوع اعتماد به نفس اشاره میکردند.

اما آیا واقعا اعتماد به نفس خانم ها کمتر از آقایان است ؟ ( نظرتون رو درباره این موضوع بنویسید )

شاید خانم ها پتانسیل بیشتری نسبت به آقایان داشته باشند اما به دلیل کمبود اعتماد به نفس اقدام به شروع نمی‌کنند و این موجب کمتر بودن تعداد خانم ها در صنعت افزار می‌شود .

در رابطه با مسائل مالی هم این اتفاق را می‌توانیم شاهد باشیم ، این که استعداد خانم ها در مسائل مالی بیشتر از آقایان است اما آن ها از قدرت ریسک کمتری بر خوردار هستند .

در رابطه با این موضوع در گوگل سرچ می‌کردم با مصاحبه انجام شده با خانم نسترن نیک پرتو برخوردم که ایشون در گوگل مشغول به کار بودن ، ایشون به این مسئله اشاره می‌کنند که حتی در گوگل هم ما می‌توانیم شاهد این باشیم که متأسفانه اعتماد به نفس خانم ها کمتر از آقایان است .

یکی از مواردی که بنده در شرکت مشاهده کردم این بود که خانم ها مبلغ پیشنهاد حقوق خودشان را کمتر از آقایان می‌نویسند .

ترس از برنامه نویسی

زمانی که قصد داریم برنامه نویسی را شروع کنیم یکی از مواردی ممکن است به ذهن ما خطور کند این است که برنامه نویس ها همان کسانی هستند که در فیلم ها ، در یک زیر زمین تاریک مشغول کار با یک کامپیوتر هستند که عموماَ هم دارای صفحه سبز رنگ هستند .

و این منظره از برنامه نویسی و شغل برنامه نویسی موجب می‌شود که کسانی که قصد شروع برنامه نویس دارند دارای استرس بشوند و با خود بگویند که من هوش این کار را ندارم یا این کار خیلی سخت است ، البته این مورد برای هر دو جنسیت وجود دارند چه خانم و چه آقا اما مسئله‌ای که وجود دارد ، این است که شاید از بین افرادی که علاقمد به برنامه نویسی شوند اگر در نظر بگیریم که آن ها از برنامه نویسی ترس دارند اکثر افرادی که بر ترس خودشان غلبه می‌کنند و وارد این حیطه می‌شوند آقایان هستند .

در هر کاری لازم هست که ما ذهنیت درست نسبت به آن کار داشته باشیم در رابطه با برنامه نویسی هم همینطور باید بدانیم که برنامه نویسی آن نشستن های پشت کامپیوتر با صفحه سبز رنگ و فقط کد های 0 و 1 نیست .

عادت به انجام کار های تمیز و ظریف

همیشه اکثر کار های زمخت و سخت به آقایان محول میشود و کار های ظریف و لطیف به خانم ها شاید یکی از دلایلی که میتوان به آن اشاره کرد ، این باشد که اکثر خانم ها دیدی که نسبت به شغل برنامه نویسی دارند ، مشابه کار های زمختی باشد که اکثر آقایان آن را انجام میدهند .

ورودی زیاد ، خروجی کم

تعداد افراد زیادی وارد دانشگاه می‌شوند و از بین این افراد بسیاری از آن ها خانم هایی هستند که وارد رشته کامپیوتر و یا در هنرستان وارد رشته کامیپوتر می‌شوند اما در عمل تعداد بسیار کمی از آن ها ادامه فعالیت در زمینه کامیپوتر می‌دهند و فقط در حد یک مدرک تحصیلی بسنده می‌کنند.

آموزش والدین و اطرافیان و فرهنگ جامعه

یکی از مواردی که بی هیچ وجه نمی‌توان آن را نادیده گرفت فرهنگی است که ما در آن زندگی می‌کنیم ، در فرهنگی که ما در آن زندگی می‌کنیم همواره به دختر های یاد داده شده که این کار مخصوص پسر هاست این کار مخصوص دختر هاست ، یا دختر های نمی‌توانند یا نباید این کار ها را انجام دهند .

شاید یکی از دلایل این باشد که فرهنگ جامعه‌ی ما یکی از دلایل کمرنگ شدن حضور خانم ها در صنعت نرم افزار باشد ، اما لازم به ذکر است که حضور کمرنگ بانوان در برنامه نویسی حتی در غرب هم دیده میشود در صورتی که در فرهنگ غرب این محدود ها دیده نمی‌شود اما نتیجه یکسان است .

نداشتن الگو

یکی از مواردی که در نگاه اول خانم های علاقمند به حوزه برنامه نویسی با آن مواجه می‌شوند این است که افراد خیلی معروفی در زمینه کدنویسی کمتر هستند که آن ها را به عنوان الگو بتوان قرار داد ، البته یکی از دوستان لطف کردند و افرادی را معرفی کردند اما صحبت من این است که ، بله طبیعتا افراد بسیار زیاد و تأثیر گذاری در حیطه برنامه نویسی و صنعت نرم افزار بودند و هستند ، اما برای کسی که هنوز جست و جویی در اینترنت نداشته و هنوز به صورت حرفه‌ای کار خودش را شروع نکرده نمی‌تواند افرادی را به عنوان الگو مشاهده کند .

در صورتی که یک آقا بخواهد الگو برای خود انتخاب کند به راحتی می‌تواند افرادی را مانند بیلگیتس ، استیو جابز( خیلی فکر میکنند برنامه نویسه ) و … مشاهد کند.

غلبه احساسات به منطق

 

یکسری از دلایلی که وجود دارند ، دلایلی هستند که مربوط به فطرت و روان خانم مربوط میشوند البته این موارد بایستی توسط یک متخصص مورد برسی قرار بگیرند اما همانطور که اکثر ما قبول داریم ، تفاوت هایی است بین جنسیت مرد و زن وجود دارد.

مانند اینکه خانم ها جزئی نگر هستند و آقایان کلی نگر ، یا اینکه خانم ها در تربیت فرزند توانا تر از آقایان هستند و آقایان توانایی انجام این کار را ندارند ، یا به طور مثال همان مثال اولی که اشاره کردم اینکه خانم ها در مسائل مالی از آقایان هوش بیشتری دارند اما از قدرت ریسک کمتری برخوردار هستند .

شاید بتوان این بخش از مقاله را یکی از مهم ترین و مؤثر ترین بخش های این مقاله دانست که متخصصان عزیز بایستی به توجه به تجربه و اطلاعاتی که دارند به این موضوع بپردازند این موضوع توسط بنده پیگیری خواهد شد و سعی میشود که بیشتر و عملی تر در رابطه با این مسئله تحقیق و برسی کنم .

در کل میتوان گفت که شغل برنامه نویسی شغلی است که بسیار می‌تواند برای خانم ها جذاب باشد و مفید واقع بشود .

ممنون از این که به این مقاله توجه کردید و خوشحال میشوم که نظرات خودتان را در رابطه با این مقوله کامنت کنید .

یا علی خدانگهدار
مصطفی صالحی پور
پنجشنبه 23 اسفند 1397

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )