مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

چرا باید در هر کاری فروشنده باشیم ؟

همه‌ی ما در هر کاری فروشنده هستیم اعتقاد ما این هست که یک دکتر یک معلم یک خلبان یک کارمند یک مادر یک همسر و … ( تعداد مثال های زیادی که میشه زد ) فروشنده هستند و دائما در حال فروش چیزی هستند .

یک دکتر چطور می تونه فروشنده باشه ؟

اولین مثالی که می خوام در این رابطه بزنم یک دکتر هست کسی که چندین و چند سال درس خوانده حداقل ۱۲ سال وقت گذاشته تا مدرک دیپلم بگیره بعد از اون هم کنکور و حدود ۷ سالی هم وقت میذاره که به اصلاح یک دکتر تلقی بشه و بتونه به مریض هاش خدمت رسانی بکنه .

تو این مثال دکتری که سال ها درس خونده یا بقولی تخصص لازمه رو کسب کرده ( حالا این تخصص می تونه قسمتی تجربی باشه یا فقط تئوری ) اما اون در حال حاضر چیزی رو برای ارائه داره که به اصطلاح ما می گیم این طبیب کاربلده و حاضریم که پول و وقت خودمون رو در اختیار دکتر قرار بدیم و اون هم در قبال پول و زمان به ما تخصص خودش رو عرضه می کنه .

تو این مثال دقیقا عمل فروش اتفاق افتاد پزشک فروشنده است و بیمار هم مشتریه چه بخوایم و چه نخوایم .

چه کسی فروشنده است ؟

خوب حالا سوال پیش میاد که کدوم پزشک فروشنده خوبی هست و کار فروشندگی خودش رو به بهترین شکل انجام می ده ؟

مثال اول :

 • پزشکی که بهترین برخورد رو با مشتری رو داره .
 • به وقت مشتری یا بیمار ( از این جا به بعد بگیم مشتری    ) احترام میذاره .
 • به خواسته های مشتری احترام میذاره و به طور کامل به حرف های مشتری گوش میده .
 • بهترین توصیه و تجویز رو برای بیمارش می کنه .
 • محیط مطبی که داره تمیز و شیکه ( محل کسب وکار یا مغازه دکتر ).
 • منشی ای که انتخاب کرده بهترین راهنمایی و بهترین برخورد رو داره .
 • و … ( که خودتون بهتر می دونید )

تو مثالی که بالا زدم هر کسی دچار مریضی بشه سراغ این دکتر میاد و حاضره پولش رو به این دکتر بده .

مثال دوم :

 • پزشکی که نگاه از بالا به پایین به مشتری داره .
 • دائما حرف مشتری رو قطع می کنه و مهلت صحبت کردن به مشتری رو نمیده .
 • به درخواست های مشتریش خیلی توجهی نمی کنه و براش این مهمه که بتونه سریع تر مشتری رو رد کنه که به بعدی برسه .
 • و … ( که بهتره دیگه بیشتر از این  ادامه ندم )

اتفاقی که تو مطب این دکتر برای شما میفته اینه که نه تنها حالتون بهتر نمیشه بلکه بدتر هم میشه و تا بتونید از اون دکتر پیش این و اون بد میگید و بازارش خراب تر میشه .

و این میشه که یکی از پزشکان مطبی رو خواهد داشت که حتی پشه هم پر نمیزنه و دیگری وقت سر خاروندن نداره و یک ماه یک ماه باید ازش وقت بگیریم .

معلم که دیگه نمیتونه فروشنده باشه و چیزی بفروشه ! ( چرا می تونه پایین رو بخون    )

اول بیایم مشخص کنیم که معلم چه چیزی را داره می فروشه .

معلم هم مثل مثال قبلی سال های سال وقت میذاره تلاش می کنه درس می خونه و تخصص و یا علمی رو پیدا می کنه و یا حتی در بدترین حالت چیزی هم که بلد نباشه میاد از روی کتاب مطالعه می کنه و همون اطلاعات رو به دانش آموز های خودش انتقال میده .

این جا معلم فروشنده است و اطلاعات و دانش و تخصص خودش رو به دانش آموز ها که مشتری باشن میفروشه ( البته این مشتری والدین دانش آموزها هستن به صورت غیر مستقیم فروش انجام میشه ).

مقایسه معلمی که فروش بلده و معلمی که فروش بلد نیست :

مثال اول : معلم غیر فروشنده

معلم اول ابتدا صبح که چشم باز می کنه خودش با هزار زحمت به مدرسه می رسونه وارد کلاس می شه و بی انرژی با لحن بد و بدون هیچ خلاقیتی کتاب رو باز میکنه و بعد به یکی از بچه ها میگه از روی کتاب بخون و بعد هم خودش می ره سراغ تلگرام بازیش ( انشالله که هیچ معلمی این طور نباشه )

بعد دانش آموزی که نمره سال پیشش ۲۰ بوده با این رفتار معلم نمره اش بهتر که نمی شه هیچ بدتر هم میشه ( دقیقا شبه به مثال بیمار )

خانواده ها هر روز شکایت و گله میکنن که چرا بچه های ما تو این درس نمره خوبی ندارن و خوب یاد نمیگیره .

در ادامه اتفاقی که برای معلم نافروشنده میفته اینکه که روز به روز از کارش دلسرد تر میشه انرژیش کم تر میشه و چون ابتدای روزش بد شروع شده تا انتها کل روزش خراب میشه .

و اگر هم بخواد برای اینکه وضعیت مالی خودش رو تغییر بده کلاس فوق العاده یا جبرانی بذاره هیچ دانش‌آموز و یا والدینی حاضر نمی شن وقت و پولشون رو هزینه کنن .

مثال دوم :‌معلم زرنگ فروشنده‌

این معلم سعی می کنه با روش های خلاقانه‌ ، خودش رو قبل از تدریس آماده کنه شب زود می خوابه که ابتدای صبح بتونه یکسری مطالعات داشته باشه و بعد تو همون روز که تدریس داره ، درسش رو به بهترین نحو می ده و تک تک دانش آموز ها رو تفهیم می کنه .

این جا هم مشتری که دانش آموزش باشه  ،راضیه و هم معلم و اگر احیانا فردی از دانش آموزان علاقه به این داشت که نمره ۱۸ اش به ۲۰ تبدیل بشه خودش از معلم درخواست میکنه که کلاس تقویتی یا جبرانی بذاره و این میشه که این معلم سال به سال معروف تر و ثروتمند تر میشه .

کلام آخر شهدا هم جزء بزرگترین فروشندگان بودن :

شاید براتون جالب باشه اما شهدای انقلاب که حاضر شدند جون خودشون رو به ازای دفاع از کشور ناموس و دین بدن و در قبالش جاودانگی در بهشت رو بگیرن بزرگ ترین فروشندگان بودند .

امیدوارم با این مقاله تونسته باشم تغییری مفید در جهت بهبود کسب وکارتون بدم و از اون مهم تر زندگیتون رو بهتر کرده باشم.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید یاعلی خدانگهدار .

مصطفی صالحی پور

چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )