مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

وبسایت های استاتیک و داینامیک

در دنیای طراحی وبسایت می‌شود وبسایت ها را به دو دسته‌ی داینامیک و استاتیک بخش بندی کنیم .

اما قبل از هر چیز لازم است درباره‌ی اینکه هر کدام از این دسته ها چه تعریفی دارند توضیحاتی را ارائه بدهیم .

وبسایت های استاتیک

این نوع وبسایت ها ساده ترین انواع وبسایت ها هستند این نوع وبسایت ها مأمور هستند که فقط اطلاعات ثابتی را به کاربر نشان دهند به طور مثال ما میخواهیم برای یک نجاری سایتی را آماده کنیم که یک سری نمونه کار و تصویر محل کار و آدرس آن نجاری در آن وبسایت قرار گیرد .

یا این که قصد داریم برای اپلیکیشن خودمان وبسایتی را آماده کنیم تا کاربران فقط بتوانند نسخه اپ ما را دانلود کنند .

در این نوع مثال ها ما می‌بایست کد نویسی خودمان را به صورت استاتیک انجام دهیم .

واژه استاتیک  static یا ایستا یا همان ثابت به این معناست که وبسایت پس از کدنویسی و اتمام مراحل کار دیگر قرار نیست که تغییر کند ولی اگر کاربر خواست که تغییری که در محتوا به وجود بیاورد به اجبار میبایست کدنویسی را تغییر داد .

و اکثرا وبسایت هایی که به یقین قرار نیست که تغییر کنند از این روش استفاده می‌کنند .

مانند وبسایت اپلیکیشن روبیکا ، تنها استفاده‌ای که این وبسایت دارد این است که لینک دانلود اپلیکیشن در آن قرارگیرد .

پس دو نکته در این نوع طراحی وجود دارد ، یک اینکه احتمال تغییر محتوا در این نوع وبسایت ها صفر است و دو در صورتی که قصد تغییر محتوا داشتیم به ناچار می‌بایست دست به تغییر کد بزنیم .

وبسایت های داینامیک

وبسایت های داینامیک بر خلاف وبسایت های استاتیک که ثابت و یا ایستا نامیده میشود ، این نوع طراحی ها به عنوان وبسایت های پویا شناخته می‌شوند .

به این معنا که ما قصد داریم دائما محتوا را تغییر بدهیم و لذا وبسایت های را طوری طراحی می‌کنیم که امکان تغییر محتوا بدون تغییر کدنویسی وجود داشته باشد .

در ادامه توضیح میدهیم که به لحاظ فنی چه اتفاقی رخ میدهد .

یکی از مثال هایی که وجود دارد این است که ماقصد داریم وبسایتی را بسازیم که بتوانیم محصولات خودمان را در آنجا به فروش برسانیم .

خب همان طور که میدانیم محصولات نیاز به این دارند که دائما بروز رسانی شوند ، یا محصولات جدید تر اضافه شوند و یا اینکه وضعیت آن ها تغییر کند .

پس ما نمی‌توانیم به روش استاتیک عمل کنیم .

اکثرا برای وبسایت های داینامیک برنامه نویسان دو بخش کد نویسی دارند .

کد نویسی سمت کاربر و کد نویسی سمت ادمین و یا صاحب سایت که بتواند وبسایت را مدیریت کند .

به طور مثال وبسایت دیجی کالا برای پرسنل خود بخشی را طراحی کرده که بتوانند محصولات را اضافه کنند و یا وضعیت موجود و یا موجود نبودن آن را تغییر دهند .

و بخش دیگر کار وبسایتی است که ما به عنوان کاربر مشاهده می‌کنیم .

داینامیک  dynamic در لغت به معنای پویا و متحرک است .

لازم به ذکر است اکثر وبسایت ها از این نوع هستند به طور مثال وبسایت حال حاضری که در آن هستید هم داینامیک است چرا که ما برای قراردادن محتوا از بخش مدیریت استفاده می‌کنیم و مطالب را قرار می‌دهیم .

کجا استاتیک و کجا داینامیک ؟

حال سوال مهم این است که متوجه شدیم طراحی وبسایت های استاتیک بسیار آسان تر از وبسایت های داینامیک است .

از لحاظ زمان و پیچیدگی کار وبسایت های استاتیک بیشتر کار می‌برند پس بهتر است قبل از طراحی بدانیم که بهتر است چه نوع وبسایتی را طراحی کنیم.

به طور مثال فرض کنیم مشتری ما یک دکتر است که می‌خواهد فقط و فقط رزومه خود را در آنجا قرار بدهد و نیازی به تغییر آن هم ندارند .

در این مثال ما بهتر است که پروژه را به صورت استاتیک پیش ببریم چرا که زمان کمتری صرف می‌شود و پروژه سریع تر و با هزینه کمتر پیش می‌رود .

یا فرض کنیم میخواهیم وبلاگی را ایجاد کنیم که یک سرآشپز مطالب خود را در رابطه با آشپزی درون آن قرار دهد .

در این جا از آن جایی که وبسایت دائما در حال بروزرسانی است می‌بایست که وبسایت به صورت داینامیک پیش برود و امکان استفاده از سایت استاتیک وجود ندارد .

اگر بخواهیم این وبسایت را به صورت استاتیک پیش ببریم کاربر لازم است برای تغییر ، اضافه و حذف محتوا دست به تغییر کد بزند که این کار غیر عاقلانه است .

از نظر فنی چطور؟

همان طور که قبلا هم گفتیم وبسایت های استاتیک و داینامیک از لحاظ فنی متفاوت هستند .

در وبسایت های استاتیک ما فقط از زبان های سمت کلاینت ( زبان هایی که در کامپیوتر کاربر اجرا می‌شوند ) استفاده می‌کنیم مانند : HTML/CSS/JS .

دوستانی که هنوز از دوره HTML رایگان استفاده نکرده‌اند بر روی این لینک کلیک کنند .

و در وبسایت های داینامیک ما به علاوه زبان های سمت کلاینت زبان ها سمت سرور ( زبان هایی که در کامپیوتر سرور اجرا می‌شوند) را هم داریم مانند PHP/ASP/PYTHON/SQL/JAVA/NODEJS/… که این زبان ها کار پردازش و ذخیره سازی اطلاعات را انجام می‌دهند .

ممنون از اینکه برای پیشرفت خودتان ارزش قائل هستید تا مقالات دیگر

یاعلی خدانگهدار
مصطفی صالحی پور
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )