مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

نباید برنامه نویس شویم ؟

یکی از سوالات بسیار مهم قبل از برنامه نویس شدن این است که آیا من می‌توانم برنامه نویس شوم ، در این مقاله قصد داریم باور های متخلفی که در پاسخ به این سوال که آیا من نباید برنامه نویس شوم ؟ نوشته شده است در ادامه به بررسی هر کدارم از این دلایل و درستی و نادرستی آن می‌پردازیم .

در انتهای این صفحه خوشحال می‌شویم نظر خودتان را در رابطه با این که آیا هر کسی می‌تواند برنامه نویس شود را بنویسید .

هوش بسیار بالا

زمانی که صحبت از برنامه نویسی می‌شود و شخص مبتدی که تا به حال برنامه نویس ندیده است اولین ذهنیتی که درباره‌ی برنامه نویسی دارد این است که برنامه نویس همان کسی است که پشت یک کامپیوتر با تعداد زیادی صفحه نمایش می‌نشیند و در مقابل او صفحات نمایش در حال نمایش کد های 0 و 1 به صورت پشت سر هم با رنگ سبز است .

این ذهنیت و این تصویری که فیلم ها به ما نشان می‌دهند اغلب باعث می‌شوند که ما فکر کنیم برنامه نویسی نیاز به هوش بسیار بالا دارد .

در پاسخ به این سوال که آیا این دلیل که هوش بالا برای برنامه نویس شدن نیاز است یا خیر؟ باید گفت که این سوال کاملا غلط پرسیده شده است.

چرا که انسان دارای یک هوش نیست و دارای انواع هوش هاست (هوش چندگانه) که هر کدام به مقداری بالا و یا پایین هستند ، به طور مثال هوش هیجانی ، هوش مالی ، هوش کلامی ، هوش تصویری ، هوش منطقی .

از این بین یکی از مرتبط ترین هوش ها هوش منطقی است .

اگر ما فقط هوش منطقی را در نظر بگیریم از آن جایی که برنامه نویسی عموما کار منطقی است و البته در کنار آن خلاقیت نیز لازم است ، اگر ما به عنوان یک مبتدی هوش منطقی کمی هم داشته باشیم باز هم می‌توانیم برنامه نویسی را یاد بگیریم و این مانعی برای یادگیری و شروع آن نیست .

همان طور که می‌دانید هوش های ما می‌توانند رشد داده بشوند ، اگر ما کسی هستیم که هوش منطقی پایینی یا زیادی داریم می‌توانیم با انجام کار های متخلف که یکی از آن ها برنامه نویسی است هوش منطقی خودمان را افزایش دهیم .

برنامه نویسی یادگرفتنی است ، پس این دلیل خیلی نمی‌تواند دلیل منطقی باشد و کاملا رد است .

ریاضی بسیار قوی

نمی‌توان این مسئله را انکار کرد در سطوح بسیار بالا در برنامه نویسی هایی مانند ، برنامه نویسی سیستم عامل ما نیاز به ریاضیات داریم اما برای شروع همان سطح بسیار کم دبستان هم می‌تواند کافی باشد .

مانند موضوع قبل که کاملا یادگرفتی است ، در هر صورت باید این استدلال را که شما نمی‌توانید برنامه نویسی را شروع کنید چرا که شما ریاضی ضعیفی دارید هم رد است .

یکی از دلایل این است که شروع برنامه نویسی در ابتدا نیازی به ریاضی پیشرفته ندارد و همان عملیات اصلی جمع تفریق و ضرب و تقسیم کافی است .

دلیل دوم این است که شما زمانی که پا به حرفه‌ی برنامه نویسی می‌گذارید ، همان طور که هر شغلی تأثیراتی را بر روی افراد دارد این حرفه هم مانند باقی حرفه ها یکی از تأثیراتی که بر روی ما می‌گذارد این است که ما منطقی تر می‌شویم یا به قولی ذهن منطقی ما رشد می‌کند و از زاویه دیگری نسبت به موضوعات نگاه می‌کنیم .

مهارت حل مسئله باید داشته باشی

در زندگی امروز ما مهارت های زیادی را می‌شناسیم که برای ادامه زندگی باید آن ها را یادگیریم مانند مهارت صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن ، مهارت مذاکره ، مهارت رانندگی و …

همان طور که مثال های بالا هر کدام یک مهارت هستند و ما برای آن که بتوانیم به طور مثال مهارت رانندگی را داشته باشیم بایستی آن را یادبگیریم ، مهارت حل مسئله هم به همین شکل است .

که در واقع شما باید مهارت حل مسئله را یاد بگیرد اما نمیتوان این مورد را به عنوان یکی از ملزومات شروع برنامه نویسی دانست .

بلکه مهارت حل مسئله در طول فرایند برنامه نویس شدن به دست می‌آید .

پس نگرانی در رابطه با این موضوع وجود ندارد و این استدلال نیز برای شروع برنامه نویسی کاملا غلط است .

باید خیلی زحمت بکشی

در همین ابتدا باید بگویم که این مورد کاملا درست است و برنامه نویسی کار آسانی نیست ، از این جهت که هر چقدر شما پیش می‌روید روند کار سخت تر می‌شود .

در این جا دو اتفاق می‌افتد یک این که یا شما به عنوان یک برنامه چیز جدیدی را یادنگرفته‌اید و مهارت های خودتان را رشد نداده‌اید در این حالت شما نمی‌توانید ادامه بدهید چرا که برای ادامه کار شما باید مهارت و شایستگی برای انجام پروژه را داشته باشید .

اما اگر شما اهل یادگیری باشید و روز به روز مهارت خودتان را افزایش دهید شما کاملا می‌توانید بر پروژه های سخت و پیچیده تر غلبه کنید و آن ها را به خوبی به سرانجام برسانید .

پس می‌توان گفت که سخت کوشی یکی از پایه های اصلی برنامه نویسی است که باید این عادت را در خودتان ایجاد کنید .

بدانید که در هر راهی سخت کوشی یکی از ملزومات ادامه راه است و برنامه نویسی هم از این قاعده مستثنا نیست .

بازار خوبی نداره

شاید می‌توانستیم که این مورد را در دهه های قبل تر قبول کنیم که بازار برنامه نویسی خیلی در ایران فرا گیر نیست و حتما لازم است به کشور های دیگر مهاجرت کنیم .

اما در حال حاضر که شرکت های وابسته به تکنلوژی روز به روز بیشتر می‌شوند و اینترنت نیز جزئی از زندگی مردم شده ، این مورد را نمی‌توان قبول کرد.

شاید با خودتان بگوید ، این بازار اشباع شده در صورتی که آمار ها نشان می‌دهند در کشور های جهان اول در دهه های آینده ما شاهد قحطی برنامه نویس خواهیم بود .

از طرفی متأسفانه ما در ایران برنامه نویس بسیار زیاد داریم اما برنامه نویسی هایی که بتوانند کار های خاصی را انجام دهند و یا به قولی متخصص باشند نسبت به بازاری که وجود دارد بسیار کم است .

انگیلیسیت باید خیلی قوی باشه

خوشبختانه یا بدبختانه زبان انگیلیسی ، زبان علمی این حرفه است که شما می‌بایست به آن تسلط داشته باشید اما در ابتدای راه که شما تازه کار هستید آموزش های بسیار زیادی برای شما وجود دارد که به زبان فارسی ساخته شده‌اند به طور مثال آموزشی که به دست تیم نرم افزاری ما برای کسانی که قصدا شروع برنامه نویسی وب را دارند که این آموزش کاملا رایگان است و می‌توانید از این لینک آن را دریافت کنید .

دوره رایگان غیر حضوری آموزش HTML5

حتما در کنار برنامه نویسی برای بهبود زبان انگیلیسی خود برنامه ریزی کنید.

باید اهل یادگیری باشی

یکی از مهم ترین دلایلی که در این جا آورده شده و کاملا درست است این است که شما حتما باید اهل یادگیری باشید و اگر یادگیری را متوقف کنید شما هم به عنوان برنامه نویس متوقف می‌شوید .

البته این یادگرفتن در ابتدا بیشتر درک برنامه نویس است که بعد از یادگیری درک برنامه نویسی شما فقط نیاز است که مهارت های استفاده از ابزار ها و تکنلوژی های مختلف را یادبگیرید .

درک برنامه نویسی در تمامی زبان های برنامه نویسی مشترک است و شما برای ادامه فقط کافی است نحوه نوشتار و قوانین مربوط به آن زبان را بدانید باقی راه برای شمایی که سال هاست در این رشته فعالیت دارید آسان است .

برای یادگیری درک برنامه نویسی می‌توانید ویدیو های ساخته شده توسط جادی را دنبال کنید فقط کافی است در گوگل تایپ کنید :

درک برنامه نویسی جادی

زمان بسیار زیادی رو میبره

این مورد کاملا به شما بستگی دارد شما ممکن است که فردی باشید که به تازگی با کامپیوتر آشنا شده‌اید ممکن زمان یادگیری برای شما 3 یا 4 سال باشید .

ممکن است شما وقت بسیار کافی برای یادگیری داشته باشید و آن را در یک سال وحتی کمتر فرا بگیرید این موضوع کاملا بستگی به شما و حوضه‌ای دارد که شما آن را انتخاب کنید .

اما به یاد داشته باشید که به هیچ وجه نباید به این حوضه به عنوان کار غیر دائمی فکر کنید در این صورت شما وقت خود را تلف کرده‌اید .

شما زمانی می‌توانید از حرفه‌ی خود به عنوان برنامه نویس سود قابل توجهی را به دست آورید که سال بسیار زیادی از ورد به شما به آن حرفه گذشته باشد و شما نمومه کار و تجربه های زیادی را داشته باشید .

می‌توان گفت برنامه نویس مانند فرش دست بافت است و تخصصش برای شرکت های نرم افزاری ارزشمند است و همان طور که هر چقدر از زمان استفاده‌ی فرش بگذرد فرش ارزشمند تر می‌شود ، برنامه نویس هم به همین شکل است .

به هر حال کسب تجربه و انجام نمونه کار های متخلف مستلزم صرف زمان است .

پس این مورد که برنامه نویسی چقدر زمان می‌برد کاملا نسبی است و برای کسی که برنامه نویسی جدای از شغل علاقه‌اش است نباید مهم باشد.

سن تو کمه یا سن تو زیاده

ابتدا از عزیزان کم سن و سال شروع می‌کنیم ، دوستانی که 7 سال سن دارند و حتی شاید خواندن و نوشتن را بلد نباشند .

یکی از کار هایی که تیم نرم افزاری MS313 انجام می‌دهد این است که با مدرسین ایرانی که در حوضه آموزش برنامه نویسی فعالیت می‌کنند برنامه مصاحبه تهیه می‌کند که درحال حاضر تعدادی مصاحبه انجام شده است .

که از لینک زیر می‌توانید مصاحبه ها را مشاهده کنید : صفحه‌ی مصاحبه ها .

یکی از این مصاحبه ها ، مصاحبه با خانم اثنی عشری بود که ایشان در حوضه‌ی آموزش برنامه نویسی به کودکان دبستانی و نوجوان فعالیت می‌کنند .

امروزه با استفاده از نرم افزار هایی مانند اسکرچ می‌توان حتی به کودکان هم آموزش برنامه نویسی داد .

همچنین می‌توانید از دوره آموزشی ویدیویی رایگان سکان آکادمی درباره این نرم افزار نیز استفاده ببرید.

درباره سن بالا هم در حال حاضر برنامه نویسان بسیار زیادی هستند در شرکت های غول فناوری در حال فعالیت هستند در صورتی که سن شروع یادگیری آن ها 30 یا 40 سال هم بوده است .

لینک دوره رایگان آموزش برنامه نویسی به کودکان

زمان بسیار زیادی را باید با کامپیوتر بگذرانی

به عنوان آخرین مورد کاملا درست است ، شما باید ساعات بسیار زیادی را با کامپیوتر بگذرانید و اگر دوست ندارید این کار را انجام دهید شاید برنامه نویسی حرفه‌ای مناسبی برای شما نیست .

در انتها باید این نکته را متذکر شوم که اگر بخواهیم کاری را انجام دهیم راه و روش آن را پیدا می‌کنیم اما اگر نخواهیم هزاران هزار دلیل و منطق وجود دارد که آن کار را انجام ندهیم ( چیزی که زیاده بهونه است) .

پس اگر علاقه دارید حتما شروع کنید حداکثر شما شروع می‌کنید و پس از مدت کمی متوجه می‌شوید که این حرفه به درد شما نمی‌خورد و با شما سازگار نیست ، پس برای شروع شما ضرر نکرده‌اید .

شاید حرفه‌ی برنامه نویسی نیمه گمشده شما باشد .

حتما پیشنهاد می‌دهم در دوره رایگان ما شرکت کنید ، در این دوره به شما اثبات می‌شود برنامه نویسی کار هرکسی است ، فقط کافیست که شروع کنید .

لینک شرکت در دوره رایگان غیر حضوری

تا مقاله های دیگر

یاعلی خدانگهدار
مصطفی صالحی پور
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )