مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

اگر مرض شنبه اول هفته دارید پس …

مرض شنبه اول هفته جزء مرض هایی است که اکثر افراد در دنیا درگیر آن هستند شروع آن از ابتدای جمعه شب شروع میشود و تا انتهای شب شنبه ادامه دارد و با حس تأسف ، نگرانی و عدم امید به زندگی همراه است .

مثال محمد کارمند اداره

آقای محمد 5 روز هفته رو کار می‌کنه جمعه رو استراحت می‌کنه و کم کم آماده میشه برای خوابیدن که بتونه صبح زود ساعت 6 از خواب بیدار بشه اما همون طور که داره به ساعت نگاه می‌کنه و عقربه ساعت 12 رو نشون می‌ده خیلی دوست نداره که بخوابه و بیشتر ترجیح میده که بشینه و تلوزیون نگاه کنه و از دیدن خندوانه که تو کل هفته فقط پنجشنبه جمعه نشون میده لذت ببره .
اما هر جور که شده و با اکراه پا میشه و به سمت رخت خواب قدم بر میداره و بعد از گذشت نیم ساعت و کلنجار رفتن با متکا و پتو خوابش میبره .

به احتمال زیاد اون شب محمد خواب خوبی رو نمیبینه شاید خواب فرداش رو می‌بینه که مجبوره صبح از خواب پاشه و کار های همیشگی رو انجام بده .

چند ساعت میگذره و محمد با زنگ موبایل که حدود سه باره که هی 5 دقیقه به تاخیر می‌اندازه بیدار میشه ، میره صورتشو میشوره نمازشو می‌خونه و یه نگاه به ساعت می‌کنه یه نگاه به پتو هوا هم کمی سرده و اون کاری رو میکنه که تو ذهن من و شماست ، محمد میگره و دوباره میخوابه ساعت زنگ می‌خوره و این دفعه دیگه باید بلند بشه چون اگه بلند نشه مدیر اونو اخراج میکنه .

ماشینو رو روشن میکنه و با حال و روز آشفته به سمت محل کار حرکت میکنه ، پشت چراغ قرمز یک لحظه به دور و برش نگاه میکنه و میبینه که ده ها نفر آدم منتظر هستن که چراغ قرمز سبز بشه و بتونن حرکت کنن اکثر اون ها هم مثل محمد حال و روز مناسبی ندارن آخه شنبه است .

بعد از تاخیر 23 دقیقه‌ای به محل کار میرسه و می دونه که هر بیست دقیقه تاخیر 50 هزارتومن جریمه داره ، وقتی آسانسور رو سوار میشه مجید رو میبینه سلام میکنه مجید جواب سلامش رو بزور میده .

آسانسور به طبقه 5 ام میرسه و حالا محمد میتونه کارش رو شروع کنه که نا گهان آقای رئیس میرسه و کار های عقب مونده رو بهش یادآوری میکنه اما محمد علاقه به انجام اون ها نداره و به زور جواب مثبت به خواسته‌ی رئیس میده چرا ؟ چون اگه جواب مثبت نده اخراج میشه .

تک تک کار های محمد به کندی پیش میرن دائم به این فکر می‎‌کنه که کی ساعت 2 بعداز ظهر میشه و من میتونم بزنم به چاک ، ایده درست کردن چای به سرش می‎‌زنه از اون طرف مجید رو صدا میکنه و میگه چای میخوای مجید از خدا خواسته جواب بله رو میده و به بهونه چای درست کردن میره که شاید بتونه یه نیم ساعتی رو جیم بزنه .

جیم زدن تموم میشه اما هنوز ساعت 8 و 34 دقیقه است و خیلی نگذشته هنوز باید 5 ساعت و 26 دقیقه رو تحمل کنه ، به هزار جور زحمت هم که شده سعی میکنه که اون ساعت ها رو بگذرونه اون خسته است و حالا باید بتونه هر چه سریع تر از محل کار خارج بشه ساعت 1و 58 میره مقابل دستگاه و 2 دقیقه سعی میکنه که دقیقا ساعت 2 بعد از ظهر انگشت بزنه و خارج بشه .

سوار ماشین میشه و دلش میخواد با سرعت هر چه تمام تر به سمت خانه حرکت کنه اما مشکلی که است این هستش که همه میخوان به سمت خونه برن و حسابی ترافیک شده بعد از 45 دقیقه به خونه میرسه ، و تنها کاری که میکنه اینه که نهارش رو میخوره و میره سراغ یار همیشگی رخت خواب تا به بتونه تلافی صبح زود از خواب بیدار شدن رو در بیاره .

این نمونه‌ای است از کسی که دچار بیماری شنبه اول هفته شده یعنی اشتیاقی برای کار کردن نداره و روز بد بختی خودش رو شنبه میدونه اون حتی از جمعه و روز های تعطیلش هم لذت نمیبره چون دائما داره به این فکر میکنه که فردا که شنبه است چکار باید بکنم چرا راه حلی نیست و تنها جوابی که برای این سوالش داره اینه که تو مجبوری چون باید منتظر حقوق آخر ماه باشی .

دوستان این بیماری ، بیماری هست که اکثر ما ها درگیر اون هستیم و شاید اون رو به عنوان یک بیماره لا علاج معرفی کنیم بیماری که سبب شده از خیلی از خواسته هامون دست بکشیم صبحمون رو با انرژی منفی شروع کنیم و از لذت های زندگی خودمون رو دور کنیم .

درمان چیه ؟

شاید بهترین درمان این باشه که ما کاری رو شروع کنیم که وقتی شنبه قراره فرا برسه از خوشحالی و اشتیاق شب زود تر بخوابیم نه این که به زور بخوابیم ، شاید شغلی باشه که وقتی صبح زود اون رو شروع میکنیم انرژی مثبتی رو در درون خودمون به حرکت دربیاریم که اون انرژی به همکارنمون هم سرایت پیدا کنه .

شاید شغلی باشه که نه تنها از وضعیت فعلی خودمون راضی هستیم بلکه به این فکر می‌کنیم که چطور میتوانیم وضعیت رو بهتر کنیم .

در مقالات بعدی سعی میکنیم در رابطه با این بنویسیم که چطور میتونیم شغلی که مناسب خودمون هست رو انتخاب کنیم .

امیدوارم این مقاله‎‌ای که بیشتر تلنگر بود رو دوست داشته باشید به امید روز که کسی دچار این بیماری و مرض نشه و هر کسی در جای خودش باشه .

 

یاعلی خدانگهدار
مصطفی صالحی پور
پنجشنبه 14 آذر ۱۳۹۷

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )