مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

بررسی برنامه فرمول موفقیت نهایی – قسمت سوم

 1. قسمت اول فرمول موفقیت نهایی
 2. قسمت دوم فرمول موفقیت نهایی
 3. قسمت سوم فرمول موفقیت نهایی

لذت از کار

اکثر انسان های موفق همواره سعی داشتند که کارهایی را انجام بدهند که به آن علاقه دارند اما بعضی مواقع شرایطی پیش می آید که انسان مجبور به کاری شود ، این جاست که بعضی از این انسان های موفق به ما توصیه می کنند سعی کنیم از کاری که انجامش می دهیم کمال لذت را ببریم ؛ مدیر عامل شرکت ” دوو ” که یک کمپانی بزرگ ژاپنی است در کتاب سنگ فرش خیبان ها از طلاست می گوید که همواره سعی می کردم از کارم لذت ببرم برایم فرقی نداشت که چه کاری بود بلکه برایم این مهم بودن باید کار به بهترین شکل ممکن پیش برود .

فکر می‌کنم در شرایطی که مجبور هستیم که کاری را انجام دهیم بهتر است که به مقصد فکر کنیم تا به راهی که در پیش داریم بعضی اوقات آنقدر مقصد برای شخصی که به دنبال موفقتیست جذاب میشود که متوجه نمیشود که کی توانست به مقصد برسد چون دائما در فکر مقصد بود .

دکتر علی شاه حسینی یکی از کارآفرینان موفق در حوضه مؤسسه های آموزش زبان در رابطه با مسیر ثروتمند شدنشان این طور می گویند ” آن قدر درگیر کسب و کارم و مدیریت مؤسسه آموزشی و خدمت رسانی به مشتریانم شدم که متوجه نشدم که کی ثروتمند شدم  ” .

دوستانی که شرایط اجباری ندارند و می توانند خودشان برای کاری که انجام می دهند تصمیم بگیرند بهتر است کاری را انجام دهند که به آن علاقه دارند زیرا :

وقتی کسی به کاری علاقه دارد به بهترین شکل آن کار را انجام می دهد و مشتری اگر بخواهید به کسی پولی بدهد طبیعتا به کسی می دهد که آن کار را به بهترین شکل انجام می دهد. 

البته باید به یاد داشته  باید به دنبال کاری باشیم که مشتری برای آن کار پول پرداخت می کند نه کسب و کاری که شاید خواهان ندارد ، یا کسی در آن موقیت و زمان به دنبال آن نیست .

هیچ کسب و کاری عالی یا بد نیست این علاقه و توانایی ما هست که می تواند شغلی را عالی و پردرآمد کند و شغلی را کم درآمد .

روابط عمومی

آن هایی که می خواهند افرادی استخدام کنند ، با افرادی شریک شوند ، مذاکرات انجام دهند به زبانی شیوا رسا و جذاب نیاز دارند ، روابط عمومی از آن مواردیست که هر مدیر و هر کارآفرینی می بایست آن را به خوبی یاد داشته باشد هنر صبحت کردن و تأثیر گذاری هنری است که اکثر رهبران از آن بهرهمند بوده اند .

 • ارتباط با کارمندان
 • ارتباط با مدیران
 • مذاکره
 • و …

همه این موارد موجب میشود که فن بیان برای کسی که اسم خود را مدیر یا انسان موفق می گذارد آن را به خوبی بشناسد و از آن به صورت عالی استفاده کند ( این مورد ضروریست ).

متأسفانه در نظام آموزشی کشور ما شش سال تمرکز بر خواندن و نوشتن می کنند در صورتی که اکثر مردم جامعه شاید کمتر نیم ساعت در روز را به نوشتن اختصاص دهند اما صبحت کردن که ما در طی روز به وفور درگیر آن هستیم متأسفانه به صورت رسمی و درسی به آن پرداخته نشده و یا اگر هم قسمتی برای آن در نظر گرفته اند عملی نیست و فقط در حد سوال امتحانی به آن پرداخته میشود .

شبکه سازی

شبکه سازی موضوعی مهمی است چون یک نفر نمی تواند یک کسب و کار کامل و بزرگ را به تنهایی به دست بگیرد و تمامی کار ها را خودش انجام بدهد ، لذا می بایست بهترین افراد را در حیطه مد نظر خود به کار بگیرد و به این کار شبکه سازی می گویند .

برای شبکه سازی یکی از بهترین روش ها حضور در محافل مربوط به حیطه کاریست که می توان در آنجا افرادی که تخصص هایی را دارند را پیدا کرد و همچنین می توان از اپلیکیشن هایی مانند لینکدین و پروفایل ( شبکه اجتماعی متخصصان ایرانی ) استفاده کرد .

دو عدد از مهم ترین فاکتور ها در شبکه سازی خوب پرزنت خود ( ارائه خود ) و برقراری ارتباط عالی با طرف مقابل است که منجر به قبول همکاری شود .

داشتن یک رزومه خوب و نمایش به آن به افراد مختلف می تواند شبکه سازی شما را آسان تر کند .

صحر خیزی و برنامه صبح گاهی

افراد موفق کار های زیادی را در طول روز انجام می دهند لذا می بایست وقت بیشتری را نسبت به افراد دیگر داشته باشند ، برای این موضوع مهم آن ها تصمیم می گیرند که زود بیدار شوند و به سوی موفقیت خود حرکت کنند .

سحر خیزی چند مزیت دارد که در این جا ما چند مورد را ذکر می کنیم :

 • سکوت محض ( کسی آن موقع بیدار نمی شود فرصتی خوبیست برای فکر کردن )
 • وقت بیشتری نسبت به بقیه مردم خواهید داشت .
 • کار هایتان سریع تر انجام میشوند و وقت برای کار های دگیر باقی می ماندمثلا اگر قرار بود که ساعت 2 بعدظهر کار تمام شود شما کارتان را ساعت 10 تمام می کنید .
 • از شلوغی ها در امانید .
 • خواب قیلوله جزء خواب هایست که می تواند بر روی افزایش کار کرد انسان تأثیر مثبت داشته باشد ، اگر شما ابتدای صبح یا بعد از نماز صبح از خواب بیدار شوید می توانید قبل از ظهر خواب کوتاهی را داشته باشید و این گونه قیلوله انجام میشود .
 • کتاب خواندن در ابتدای صبح ممکن است بر یادگیری شما تأثیر گذار باشد .

در بالا مختصری از مزایای صبح زود بیدار شدن را بیان کردیم ، طبیعتا مزایای دیگری وجود دارد .

در این مقاله مانند مجموعه مقالات قبل ” فرمول موفقیت نهایی ” سعی کردیم قسمت کمی از ویژگی های انسان های موفق را نام ببریم ، امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد .

یاعلی خدانگهدار

مصطفی صالحی پور

27 مهر 1397

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )