مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

بررسی برنامه فرمول موفقیت نهایی – شماره 2

  1. قسمت اول فرمول موفقیت نهایی
  2. قسمت دوم فرمول موفقیت نهایی
  3. قسمت سوم فرمول موفقیت نهایی

در قسمت قبلی برخی از ویژگی های افراد موفق مصاحبه شده در برنامه فرمول موفقیت نهایی آورده شد و در این قسمت می خواهیم که ویژگی های جدیدی از افراد موفق را بنویسیم .

امیدوارم این قسمت هم مانند قسمت قبل در موفقیت دوستان تأثیر گذار باشه .

دانا بودن به اینکه هیچ نمی دانیم

یکی از ویژگی های این افراد موفق این بود که همواره در برابر استاد یا کسی که وظیفه  آموزش آن ها را به عهده گرفته بود کاملا به صورت یک آدم  که گویی هیچ سر رشته ای از کار ندارد رفتار می کردند .

قصه‌ای در رابطه با این مسئله وجود دارد که تعریف آن خالی از لطف نیست :

روزی دو شاگر خدمت استاد رسیدند و هر دو از استاد درخواست کردند که به آن ها فرمول ها و ترفند های ساخت کوزه را یاد بدهد که در آینده بتوانند استاد ماهری مثل او شوند ، استاد برای اینکه حد و مرز کلاس درس خود را معیین کند به هر دو آن ها کوزه‌ی خالی نشان داد، آن کوزه را پر آب کرد و سپس به دانش آموزان گفت اگر می خواهید چیزی یاد بگیرید باید مانند همین کوزه خالی باشید تا من شما را سرشار از علم و تجربه کنم بعد از مدتی استاد دوباره همان کوزه ای که پر آب بود را دوباره پر کرد و به آن ها نشان داد و گفت اگر خود را دانا بدانید همانند این کوزه هر چقدر که سعی کنم به عنوان استاد ماهر علم و تجربه بیاموزم آب سرریز می شود و فقط تنها اتفاقی که می افتد این است که علم و تجربه من به واسطه زمانی که قرار دادم هدر می رود .

داستان بالا به خوبی منظور بحث را نشان می دهد و ما می توانیم بفهمیم که چرا اکثر مردم فقیر دنیا به ثروت نمی رسند چون آن ها فکر می کنند که همه چیز می دانند و چون همه چیز می دانند حاضر نیستند به کسی “چشم استاد” بگن و این باعث می شود نه تنها آنها پیشرفت نکنند بلکه از دیگر افراد موفق جامعه که همواره در حال یادگیری هستند عقب بیفتند .

یکی از ویژگی هایی که می توانم بگویم در تمامی افراد موفق مشاهده میشود اهمیت به آموزش است ، و اکثر آن ها حاضر بودند هزینه ی آموزش را بدهند ، هزینه آموزش فقط پول نیست بلکه می تواند زمانی باشد که شاگر نزد استاد می گذراند .

اگر فکر می کنید که آموزش پر هزینه است نادانی را انتخاب کنید .

درک باک  استاد دانشگاه هاروارد

مدیریت خود و سپس دیگران

کسانی که توانستند مدیران موفقی باشند در ابتدا مدیر خوبی برای خود بودند یعنی توانستند که زمان خود را مدیریت کنند ، اهداف خود را مدیریت کنند خواسته های خود را مدیریت کنند و خلاصه تمامی مدیریت هایی که توانستند بر روی خود انجام دهند سبب شد که رهبری موفق در زمینه کاری خود شوند .

شاید در این جا بگویید مگر ما مدیری نداریم که کم لیاقت است ؟ جواب این سؤال بله است اما باید بگوییم در سازمانی که مدیر آن نالایق باشد افراد زیر مجموعه آن فرد نمی توانند به خوبی رشد کنند و آن سازمان به هدف خود نخواهد رسید .

از بزرگی پرسیدند رهبری و فرماندهی یعنی چه ؟ نخی را بر روی میز گذاشت با انگشت از انتهای نخ ، انگشت خود را به جلو کشید و گفت اگر رهبری بخواهد انتهای لشکر خود باشد این نخ به دو نیم تقسیم می شود و از نظم خارج میشود اما اگر بتواند ابتدای نخ باشد و با حرکت انگشت خود به جلو نشان داد که چگونه نخ به جلو هدایت می شود و در انتها گفت لازم نیست که یک رهبر دستور دهد و برای لشکر خود سخنرانی کند سربازان و لشکریان خود از عمل آن رهبر یاد می گیرند و انجام می دهند .

دوری از اشرافی گری

شاید اصل کارآفرینی و موفقیت یعنی انجام کار هایی که دیگران اصلا حاضر نیست انجام بدن مانند بیدار شدن ابتدای صبح استفاده هر چه تمام تر از وقت ، کتاب خواندن ، ساعت کاری بالا و … این ها کار هایی هستند که اکثر مردم آن ها را انجام نمی دهند و انجام این گونه کار های طبیعتا سخت است و کار هر کس و لذا اشراف گری که اصولا راحتی و دوری از چالش هاست انسان موفق سخت کوش خوش فکر را به انسان تنبل کم استفاده مبدل می کند و از آن جایی که زندگی اکثر آدم های بزرگ و موفق چالش های خواص خودش را دارد در کوتاه مدت پاسخگوست اما در بلند مدت به زندگی و ثروت و موفقیت آن شخص آسیب می زند .

بسیاری از افراد هستند هنوز به ثروتند چشم گیری نرسیده اند دست به خرج های بزرگ می زنند و برای خود زندگی اشرافی درست میکنند .

کیفیت زندگی باید همواره همراه با مدیریت باشد یعنی اگر شخصی درآمد خالصش یک میلیارد تومان بود ( سال 97 ) کیفیت زندگی خود را 300 میلیون افزایش دهد .

ورزش ” عقل سالم در بدن سالم “

قبل از این که بخواهیم در رابطه با این ویژگی افراد موفق صحبت کنیم لازم است در رابطه با ضرب المثل عقل سالم در بدن سالم صحبت کنیم ، منظور این نیست که فردی اگر بدنی سالم ندارد نمی تواند عقل سالم داشته باشد بلکه منظور این است که بهتر است اینگونه باشد کسی که به روح خود می رسد به جسم خود هم رسیدگی کند ، در نهج البلاغه داستانی وجود دارد که امیرالمؤمنین به یکی از یاران خود فرمایند که مؤمنی که دارای جسم تنومند است از مؤمنی که جسم نهیف دارد ازشمند تر است ، و خود امیرالمؤنین از پهلوانان عرب بودند .

افراد موفق از  آن جایی که افرادی رو به پیشرفتی هستند و دوست دارند با بیشترین کارایی به فعالیت خود بپردازند فعالیت هایی را به عنوان ورزش برای خود در نظر می گیرند و حتی این فعالیت های باعث افزایش نظم آن انسان های در زندگی میشود .

یکی از مزایای ورزش کردن این است که انسان یاد می گیرد با زمان گذاشتن به صورت مداوم و متوالی می توان به بدنی سالم رسید و از آنجایی که نتایج این زحمات ملموس است انسان دارای انگیزه بیشتر میشود .

افرای که ورزش می کنند اکثرا انرژی خشم خود را تخلیه می کنند و این در زندگی یک کارآفرین ، که کارش همواره استرس و پستی و بلندی است بسیار مؤثر و مفید واقع میشود ( به قول دارن هاردی ” قطار وحشت کارآفرینی ” ) .

سعی می کنیم در قسمت های بعدی این ویژگی ها را تکمیل کنیم ، امیدوارم مثل همیشه زندگی عالی داشته باشد و کسب و کارتون روز به روز رو به پیشرفت حرکت کنه .

یاعلی خدانگهدار

مصطفی صالحی پور

26 مهر 1397

 

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )