مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

هر شغلی تأثیرات بسیار زیادی بر روی افراد دارد و برنامه نویسی هم از این قاعده مستثنا نیست .

اکثر برنامه نویس ها دچار مشکلاتی هستند که شاید افرادی که برنامه نویس نیستند کمتر دچار این مشکلات باشند ، نوع رفتار آن ها به واسطه‌ی شغلی که دارند کمی با افراد دیگر متفاوت است .

در این مقاله سعی داریم دلایل مختلفی که باعث می‌شوند برنامه نویس‌ها دچار مشکلات روحی و روانی بشوند را مورد بررسی قرار بدهیم .

مرغ و تخم مرغ

یکی از اولین سوالاتی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که آیا افرادی که برنامه نویس می‌شوند دارای یکسری اخلاقیات و رفتار ها بودند ؟ یا کسانی که دارای یکسری اخلاقیات و رفتار ها هستند برنامه نویس می‌شوند ؟

این سوالی است که به طور قطع نمی‌توان به آن پاسخ داد چرا که افراد زیادی وجود دارند که تا قبل از برنامه نویس شدن رفتار هایی را نداشتند و بعد از برنامه نویس شدن دارای آن رفتار ها شدند .

ویژگی های افرادی که برنامه نویس هستن

یکی از ویژگی هایی که افراد برنامه نویس دارند این است که دوست دارند همه چیز مانند کد ها قابل کنترل باشند و بتوان براحتی یک کدنویسی به دیگران امر و نهی کرد اما در زندگی روزمره متوجه می‌شوند که این دیدگاه آن ها کاملا غیر واقعی است و افرادی که با آن ها در ارتباط هستند کد نیستند .

یکی از مواردی که بسیار پر رنگ در زندگی برنامه نویسان مشاهده می‌شود این است که آن ها دارای یک سبک زندگی خاص هستند که شاید برای بعضی از افراد تعجب آور باشد ، به طور مثال اکثر آن ها خواب درستی ندارند و تا ساعاتی از شب به کار مشغول می‌شوند .

تغذیه هم جزء مواردی است که می‌بایست به آن در سلامت روان برنامه نویسان توجه کرد ، چرا که در حال حاضر تغذیه برنامه نویسان به دلیل مصرف بیش از حد کافئین در خطر است .

نشستن بیش از حد پشت سیستم جزء مواردی که باعث صدمات جسمی در طولانی می‌شوند .

پردازش ذهنی اکثر کسانی که برنامه هستن پردازش عقلانی و منطقی است و پردازش عقلانی آن ها بر پردازش هیجانی‌شان غلبه دارد .

پردازش ذهنی افراد عقلانی و یا هیجانی است ، در برنامه نویسان ذهن عقلانی بر ذهن ذهن هیجانی غلبه دارد و باعث می‌شود که افراد در امور هیجانی خود دچار مشکل شوند .

پردازش عقلانی انرژی بیشتری را صرف می‌کند در صورتی که پردازش هیجانی انرژی تولید می‌کند .

تأثیرات محیط کار و سازمان

یکی از مواردی که می‌تواند در سلامت روحی و روانی برنامه نویسان تأثیر گذار باشد حس رقابت است که در بین همکاران اتفاق می‌افتد ، در صورتی که سازمان ها می‌توانند کاری کنند که افراد بسته به مهارت هایشان دیده شوند و دیگر نیازی به رقابت و حس جنگ طلبی نباشد .

یکی از عوامل مهم در موفقیت تیم ها تعامل صحیح بین افراد تیم است ، این که آن ها یک ادبیات مشترک داشته باشند و بتوانند در صورت رخ دادن تعارض به راحتی آن را حل کنند .

به هر حال نمی‎‌توان از مشکلات فرار کرد و در هر کاری و هر تیمی این مشکلات و مسائل رخ میدهند اما مهم تر از خود مسئله ، حل مسئله با صحبت کردن است که بایستی در بین افراد تیم به فرهنگ تبدیل شود .

بسیاری از مشکلات روحی به دلیل عدم هماهنگی بین افراد تیم است که می‌تواند باعث ایجاد جو منفی در محیط کار شود .

تاثیرات برنامه نویسی بر روابط اجتماعی

برنامه نویسی تأثیر بسیار زیادی بر روابط اجتماعی افراد دارد ، وقتی یک شخص به عنوان برنامه نویس ساعات بسیار زیادی را پشت کامپیوتر می‌گذراند و کمتر با افراد جامعه ارتباط دارد ارتباط گرفتن برای او می‌تواند به یک معضل تبدیل شود .

همان طور که قبل تر هم به این موضوع پرداختیم یکی از مهم ترین عوامل عدم برقراری ارتباط صحیح برنامه نویسان پردازش منقطی ذهن آن هاست که موجب می‌شود در اموری که به ذهن هیجانی نیاز دارند ضعیف تر عمل کنند .

سبک زندگی غلط برنامه نویسان

همان گونه که پیش تر به این مسئله پرداختیم یکی از مواردی که می‌توان آن را با نظم و برنامه اصلاح کرد و شخص برنامه نویس کاملا بر آن تسلط دارد ساعت خواب است که متأسفانه فرهنگ غلطی در جامعه برنامه نویسی شکل گرفته این که اکثرا ساعاتی را به جای خواب به کار کردن می‌گذرانند .

مصرف قهوه بدون برنامه ریزی و با افراط هم یکی از مواردی است که باید به آن توجه کرد .

باور های غلط

یکسری باور های غلط در برنامه نویسی وجود دارد که باعث می‌شوند ما تصمیم به تغییر سبک زندگی خودمان نگیریم ، اینکه مگر می‌شود که یک برنامه نویس قهوه نخورد ، یا مگر می‌شود در ساعات صبح برنامه نویسی کرد.

یکی از مهم ترین اقدام هایی که می‌توان انجام داد از بین بردن و یا جایگزین کردن باور های منفی و غلط است فقط کافیست یکبار امتحانش کنید ، یکبار به جای اینکه شب را به کار اختصاص دهید بیایید و از صبح استفاده کنید ، برنامه نویسی نیاز به تمرکز دارد که خواب شب و کار صبح می‌تواند این تمرکز را افزایش دهد .

به یاد داشته باشید که ما یک انسان هستیم و باید برای ابعاد زندگی خودمان وقت قائل بشیم .

یک ارائه‌ی خوب در رابطه با این مسئله وجود دارد که می‌توانید آن را مشاهده کنید

https://hameds.github.io/slides/topics/HealthyProgrammer/


ممنون از اینکه به این مقاله توجه داشتید تا مقاله های دیگر

یاعلی خدانگهدار
مصطفی صالحی پور
دوشنبه 27 اسنفند 1397

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )