مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

زمان حال 

مردم سه دسته‌اند یا جوان هستند یا میانسال هستند و یا پیر در ادامه به بررسی هر کدام از این افراد می‌پردازیم .

افراد پیر 

وقتی در کنار افراد پیر می‌نشینیم اغلب در رابطه با چه مسائلی صحبت می‌کنند ؟

افراد پیر اغلب در رابطه با گذشته صبحت می‌کنند و اتفاقات خوب و بد زندگی خودشون رو مرور می‌کنند ، خیلی کم پیش می‌آید که آن ها بگویند : انشاالله سال بعد می‌خواهم یک خانه بخرم یا دوماه دیگر می خواهم فلان کار را بکنم .

آن ها از گذشته می‌گویند در واقع آن ها با افکارشان در گذشته زندگی می‌کنند ، فکر به حد خیلی زیادی در شیوه زندگی ما تأثیر دارد .

شاید به همین دلیل باشد که چون دائما در حال فکر کردن به گذشته هستند به شیوه گذشته هم زندگی می‌کنند .

یعنی فکر قدیمی آن ها منجر به عملکرد قدیمی آن ها می‌شود .

به طور خلاصه افراد پیر در گذشته زندگی می‌کنند .

افراد میانسال

این افراد عموما سنین چهل سال به بالا را در جامعه ما تشکیل می‌دهند  ، به آنها محافظه کار هم گفته می‌شود آن ها می‌ترسند و بیشتر به فکر آینده هستند دائما از آینده‌ای که هنوز نیامده است ترس و واهمه دارند .

دائما از کلمه نکنه سال بعد … ، نکنه فردا … استفاده می‌کنند ، فکر آن ها در رابطه با آینده منفی است و به همین دلیل در حال حاضر خودشان کار خاصی انجام نمی‌دهند و از تغییر بسیار واهمه و ترس دارند .

آن ها عموما از انجام کار های جدید هراس دارند و غالبا آن کار ها را رها می‌کنند .

به طور خلاصه افراد میانسال در آینده‌ی نیامده خود زندگی می‌کنند .

افراد جوان ( جزء این ها باشیم )

افراد جوان به دنبال تغییر هستند از آن جایی که سن کمتری دارند و امید بیشتر به زندگی کردن دارند ، مانند پیر ها فکر نمی‌کنند چون برایشان مهم نیست که قبلا چه کار کرده‌اند ، شاید به دلیل این باشد که جوان ها خاطرات کمتری را دارند آن ها به فکر تغییر آینده خود هستند با استفاده از زمان حال خود ، دائما به فکر پیشرفت هستند و فکر می‌کنند آینده درخشانی در پیش روی آن هاست .

اکثر کسانی که در دنیا انقلابی را به وجود آوردند از این تفکر برخوردار بودند ، تر از "ریسک عاقلانه " ندارند .

از کلماتی همچون نکنه فردا اینطور بشه ، نکنه سال بعد فلان بشه استفاده نمی‌کنند چون می‌دانند که فکر کردن به این ها فقط اتلاف وقت است باید از زمان حال استفاده کرد و به اقدام روی آورد .

جوان ها انسان های ایده‌آل گرایی هستند و از آن جایی که هنوز مشکلاتی زیادی آن ها را درگیر نکرده است رویاهای بزرگ در سر می‌پرورانند .

به طور خلاصه افراد جوان در حال خود زندگی می‌کنند .

مگر گذشته و آینده انسان ها مهم نیست؟!

در جواب اینکه گذشته انسان ها مهم است یا نه ؟ 

باید گفت که بله مهم است ، اما واقعیتی که ما واقف به آن هستیم این است که گذشته را نمی‌شود تغییر داد .

و اما در جواب اینکه آینده انسان ها مهم است یا خیر ؟

آینده نگری بسیار ویژگی مهمی است اما باید به یاد داشت که افکار ما نسبت به آینده نباید افکار منفی باشند و اگر بخواهیم با افکار منفی و ترس ، زندگی خود را بگذرانیم آینده خود را تباه می‌کنیم .

کسی که تفکر جوان دارد …

کسی که تفکر جوان دارد هم گذشته خوبی برای خود باقی میگذارد و هم آینده خوبی برای خود میسازد ، شخصی را فرض می‌کنیم که در لحظه زندگی می‌کند و چون در لحظه زندگی می‌کند به دنبال این است که وضعیت خود را در زمنیه های مختلف بهبود دهد اصلا و ابدا برای او مهم نیست که پنج سال پیش چه کاری انجام داد ، او از آینده نمی‌ترسد او تلاش می‌کند و پنج سال بعد ، او برای خود هم گذشته خوب آفریده و هم آینده خوبی ایجاد کرده است .

گذشته و آینده نتیجه حال ماست .

به گذشته فکر نکنیم حتی اگر …

  • به گذشته فکر نکنیم حتی اگر اتفاقات بدی برایمان افتاده است .
  • به گذشته فکر نکنیم حتی اگر اتفاقات خوبی برایمان افتاده است .
  • به گذشته فکر نکنیم حتی اگر اتفاقی نیفتاده است .

ممکن است بپرسید به چه دلیل نمی‌بایست به موفقیت هایی که در گذشته به دست آورده‌ایم فکر کنیم ؟

به دلیل آن که وقتی ما می‌خواهیم عمل جدیدی را اقدام کنیم و انجام دهیم موفقیت های گذشته‌ی مان جلوی چشم ما به تصویر کشیده می‌شوند و در ذهن ما این که دیگر لازم خیلی زحمت بکشی تو به اندازی کافی تلاش کردی را زمزمه می‌کنند .

اما اگر به موفقیت ها سعی کنیم کمتر فکر کنیم ، ذهن ما احساس کمبود موفقیت و دستاورد می‌کند و آن گاه است که می‌تواند دست به ایجاد فکر جدید و موفقیتی جدید بزند .

این که ما در ذهن خود به چه چیزی فکر میکنیم بسیار مهم است ، البته این را در نظر داشته باشید که فکر کردن در رابطه با گذشته خوب خود ( خاطرات خوب ) می‌تواند برای ایجاد روحیه بهتر مفید باشد ، مواقعی که انسان از لحاظ انگیزه دچار کمبود می‌شود افکار مثبت گذشته می‌تواند مرهم ( مُسَکِن ) خوبی باشد .

دوستان امیدوارم در حال خود زندگی کنید و از حال خودتون لذت ببرید .

یاعلی خدانگهدار

مصطفی صالحی پور

پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ 

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )