مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

خدا خواسته ؟

عده از افراد هستند دلیل موفق نشدن و شکست خود را به خداوند منتسب می‌کنند و از آن ها می‌پرسی چرا این اتفاق افتاده می‌گویند خدا خواسته ؟

اما آیا واقعا هر آنچه که در این جهان اتفاق می‌افتد خواست خداوند است یا خیر ؟

مگر غیر از این است که خداوند ما را مختار و صاحب اختیار آفرید پس چگونه است که ما می‌گوییم هر اتفاقی که می‌افتد خواست خدا بود ؟

اگر خداوند خود همه چیز را ابتدا رقم زده و تعیین کرده پس وجود بهشت و جهنم برای چیست ؟

توضیح مفهموم قضا و قدر الهی 

فرض کنید قرار است که اتفاقی بیفتد که شما در آن مقصر و صاحب اختیار نیستید به طور مثال ما فرض می‌کنیم که در خانه نشسته‌ایم و ناگهان حس می‌کنیم که زمین در حال لرزش است ، و متوجه می‌شویم که زلزله شده .

یا این که شخصی در فلان ساعت می‌میرد .

این ها نمونه هایی که از قضای الهی هستند که قابل تغییر نیستند و اختیار انسان در آن دخیل نیست .

و اما قدر الهی ، ما در این جا داستانی را از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل می‌کنیم :

حضرت از زیر دیواری که در حال خراب شدن بود کنار رفتند ، از ایشان سؤال کرند از قضا الهی فرار می‌کنی . فرمودند از قضای الهی به قدر الهی فرار می‎‌کنم .

یعنی اینکه آن دیوار می‌خواهد بریزد ممکن است قضای الهی باشد ، اما به هر حال ما مجبور نیستیم در زیر آن دیوار بمانیم و مختاریم که در زیر آن دیوار بمانیم و بلایی سرمان آید یا اینکه فرار کنیم و سالم بمانیم .

شخص ثروتمندی می‌گفت یکی مثل من ماشین گرون قیمت سوار میشه و ماشینش بر حسب اتفاق در انتهای دره می‌افته و سالم میمونه ، و مردم می‌گویند خب خدا خواسته ، شخص دیگه‌ای دقیقا در همون دره می‌افته منتها با یه ماشین کم کیفیت و می‌میره و باز هم می‌گویند خدا خواسته .

تحریمو چیکار کنیم

شاید یکی از مسائلی که ما در حال حاضر در سال 97 درگیر آن هستیم ، شرایط بد اقتصادی باشه که ایجاد شده ، اگر فرض بگیریم که این شرایط بد اقتصادی خواست خدا بوده و ما در به وجود آوردن آن مقصر نبودیم ( که بودیم ) حالا ما به عنوان کسی که می‌خواهد حداقل زندگی شخصی خودش را متحول کند چه کار میتواند بکند ؟

مگر غیر از این است که در همین شرایط بد افرادی هستند که چه بسا درآمد خیلی بهتر از شرایط عادی دارند ( البته درآمد صحیح ) ، مگر غیر از این است که کسانی هستند از این فرصت استفاده می‌کنند و محصولات خود را به کشور های دیگر صادر می‌کنند ، شاید فرصت خوبی باشد که به خود باوری برسیم .

برندی مانند x vision در شرایط فعلی است که توانست خودش را ثابت کند و مورد استقبال مردم قرار گیرد ، البته این مثالی از صد های کالای ایرانی بود که توانستند از همین شرایط بد ، موفق بیرون آیند .

بدتر از جنگ که نیست

زمانی که ما در حال سپری کردن دوران هشت سال دفاع مقدس بودیم ، رهبر انقلاب در آن زمان فرمودند : جنگ علیرغم مشکلات و آسیب هایی که به کشور ما رسانده است اما نتایج بسیار مفیدی را برای ایران به ارمغان آورده است .

اگر در حال حاضر ما باور کنیم که می‌توانیم و نباید دائما غُر بزنیم به جون خودمون یا بقیه ، که چرا این طور شد ایکاش این کار را می کردم ، اگر در حال خودمون( زمان حال ، همین الان ) زندگی کنیم اتفاقات خوبی برای ما می‎‌افتد .

عادتی که در حال حاضر بخشی از مردم ما پیدا کردند این است که دائما قیمت دلار مورد بررسی قرار می‌دهند و با بالاتر رفتن قیمت دلار خود را سرزنش می کنند ، با وجود این که آن ها هیچ تأثیری در بهبود وضعیت دلار ندارند و عملا کار آن ها غیر منطقی و بی‌فاید است .

شاید بهتر باشد به جای بررسی قیمت دلار و خواندن دائم روزنامه به هوای این که حالمان را بد تر کنیم بهتر است ابتدا هدف خودمان رو مشخص کنیم ، این که آیا می‌خواهیم بنشینیم و شاهد این باشیم که هر روز ارزش پولمان از بین میرود یا اینکه بایستایم و برای خودمان خانواده و مردم کشور کاری انجام دهیم .

اگر دانستیم که چکار می‌خواهیم انجام دهیم می توانیم خیلی راحت تر هم تصمیم بگیریم .

دوستان:

خدا نخواسته که ما بنشینیم و کار نکنیم .

خدا نخواسته که ما بدون علم و دانش دست به کاری بزنیم .

خدا نخواسته که شب و روزمان را در تلگرام یا اینستاگرام بگذرانیم .

خدا نخواسته که ذهنمان را پر از مسائلی کنیم به دردمان نمی خورد .

این ها خواست ما هستند ، این ها فکر ما هستند که به رفتار و عمل ما تبدیل میشوند .

این فکر ماست که میگوید من نمی‌توانم و چون نمی توانم پس عمل نمی‌کنم و چون عمل نمی‌کنم پس به موفقیت نمی‌رسم .

اما اگر فکر ما و ضمیر ناخداگاه ما به من میتوانم تبدیل شود آنگاه میشود که صبح زود از خواب بیدار شد، فکری با نشاط داشت و عملی نیکو ، می‌شود که ایده های مثبت و خارق‌العاده از ذهن دریافت کرد .

پس دوستان امیدوارم بخواهید از خداوند که خواست خدا آن چیزی شود که خواست شماست .

امیدوارم مقاله خوب و مفیدی برای شما بوده باشد و تا مقاله‌ای دیگر .

یاعلی خدانگهدار

مصطفی صالحی پور

23 آبان 1397

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )