مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه نویس حرفه‌ای

شخصی که قصد دارد برنامه نویس شود می‌بایستی ابتدا حیطه کاری خود را انتخاب کند و پس از آن شروع به یادگیری زبان های برنامه نویسی مربوط به آن حیطه کند و دانش آن را به دست بیاورد .

اما یکی از موضوعاتی که برنامه نویس های عادی را از برنامه نویسان حرفه‌ای متمایز می‌کند دانش استفاده از ابزار هاست .

کسانی که ما به عنوان متخصص در یک کار می‌شناسیم در کنار تخصص در کار در استفاده از ابزار هم دارای تخصص هستند .

یکی از ابزار های بسیار پر استفاده در شغل برنامه نویسی ابزار کیبوردد است که شاید می‌توان گفت در بین قطعات جانبی بعد از کیس و مانیتور که بیشترین استفاده را در حین کار با کامپیوتر داریم ،کیبوردد بیشترین استفاده را دارد .

اگر بتوانیم به عنوان یک برنامه نویس مهارت خوبی ، در استفاده‌ی از این ابزار داشته باشیم صرفه جویی بسیار زیادی را در وقت خود کرده‌ایم .

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که کار بار کیبورد جزء کاری هایی است که باید برای آن ذهن خیلی درگیر شود و هر کسی که این کار را انجام میدهد انرژی زیادی از او کم می‌شود و دائما بایستی تمرکز خودش را حفظ کند .

اما در حقیقت شاید این طور نباشد ، کسانی که به عنوان تولید کننده کیبوردد فعالیت می‌کنند سعی و تلاششان بر این است که بتوانند محصولاتی را طراحی کنند که کاربران راحت ترین استفاده را با آن داشته باشند .

و کیبوردد به خوبی برای استفاده راحت ساخته شده فقط کافیست که نحوه‌ی استفاده از آن را یادبگیرید .

مزایای یادگیری تایپ ده انگشتی

شاید مشخص باشد که یکی از مهم ترین مزایایی که یادگیری تایپ ده انگشتی دارد این است که در زمان خودمان بسیار صرفه جویی کردیم تصور کنید که باید یک اپلیکیشن و یا وبسایت را برنامه نویسی کنید که دارای 10 هزار خط کد است اگر بخواهید این کار را به صورت کند انجام دهید ، به احتمال خیلی زیاد برنامه نویسی کاری طاقت فرسا برای شما خواهد بود و ممکن است بعد از مدتی آن را ترک کنید .

در صورتی که اگر همان 10 هزار خط کد را به صورت سریع و استاندارد کد نویسی کنید برنامه نویسی برای شما به صورت یک بازی نقش ایفا می‌کند و از آن لذت می‌برید .

شاید این مورد کمی خود نمایی باشد اما کسانی که دارای این مهارت هستند در چشم دیگر افراد کاملا افراد حرفه‌ای دیده می‌شوند و میتوان گفت که مردم عادی انتظار دارند که برنامه نویسان کسانی باشند که براحتی بتوانند با کیبورد کار کنند .

افزایش مهارت ها باعث میشوند که شما در مصاحبه های شغلی دارای ویژگی متمایز نسبت به بقیه باشید اما داشتن مهارت کدنویسی سریع و به صورت ده انگشتی می‌توان گفت به عنوان یک ضرورت در دنیای برنامه نویسی شناخته می‌شود و نمی‌توان از آن به عنوان مزیت نام برد ، پس حتما دست بکار شوید .

افرادی که تایپ ده انگشتی را یاد ندارد مجبور میشوند که به ازای هر کلمه سر خود را پایین بیاورند و به کیبورد نگاه کنند و سپس به مانیتور نگاه کنند تا ببینند که کلمه که وارد کرده‌اند اشتباه است یا خیر ، اما کسانی که تایپ ده انگشتی را یاد دارد کمتر اشتباه می‌کنند و براحتی یک backspace یا همان کلید حذف ، اشتباه خود را اصلاح می‌کنند .

مدت زمان یادگیری

یادگیری تایپ ده انگشتی بسیار آسان است و در تئوری میتوان آن را در کمتر از نیم ساعت آموزش داد که در ادامه راهکار هایی را به شما معرفی می‌کنیم اما یکی از مهم ترین مراحل در یادگیری، تمرین است که شاید اگر تمرین نکنیم میتوان گفت که هرگز این مهارت را فرا نمی‌گیریم .

اما خبر خوب این است که از آن جایی که شما برنامه نویس هستید ساعات بسیار زیادی را با کیبوردد سر و کار دارید و این موجب میشود که شما ساعات بسیار زیادی را تمرین کنید .

بشخصه زمان زیادی را صرف کار با کیبورد می‌کردم اما از زمانی که اصول اولیه کار با کیبورد را متوجه شدم ظرف مدت زمان یک هفته توانستم تسلط خوبی را نسبت به کیبورد پیدا کنم .

من نمیدانم که کدام کلید دقیقا کجا قرار دارد اما میدانم که باید هر انگشت را بر کدام جای کیبورد بفشارم و این چیزی که از شما یک تایپیست حرفه‌ای میسازد .

فقط تمرین ، تمرین ، تمرین .

راهکار های یادگیری

1 – RapidTyping

یکی از نرم افزار های خیلی مفید در این زمینه نرم افزار RapidTyping که می‌توانید به راحتی آن را جست و جو و دانلود کنید .

این نرم افزار به شما آموزش میدهد که چگونه در زبان فارسی و انگیلیسی بتوانید به تایپ ده انگشتی تسلط پیدا کنید .

اما یکی از مهم ترین درس های یادگیری تایپ ده انگشتی این است که انگشتان اشاره هر دست باید بر روی کلید های J و F قرار بگیرد همان کلید هایی که دارای یک زائده هستند ، این زائده برای این ایجاد شدند  که به شما راهنمایی کنند تا بدون نگاه کردن بتوانید با کیبورد کار کنید .

سپس با استفاده از دو انگشت شصت میتوانید بر روی space  یا همان فاصله کلیک کنید .

2 – وبسایت های آنلاین فارسی

وبسایت های بسیار زیادی وجود دارند که شما میتوانید به راحتی نرم افزار قبلی تایپ را آموزش ببینید وبسایت هایی که وجود دارند مانند .

  • https://typeo.top اولین رتبه گوگل و دارای ظاهر بسیار زیبا ، امکان رقابت نیز در این سایت وجود دارد .
  • http://hamtype.ir دارای آموزش های مفیدی است .
  • typingstudy.com/fa/ رابط کاربری این وبسایت خیلی جالب نیست.

فقط کافیه که شروع کنید خیلی زود از تایپ کردن لذت می‌برید و دوست دارید که دوستانتان کار های تایپ خود را به شما بسپارند و همچنین می‌تواند برای شما منبع درآمد نیز باشد .

ممنون از توجهتون تا آموزش های دیگر

یاعلی خدانگهدار
مصطفی صالحی پور
یکشنبه 11 فروردین 1398

نظرات
کسری برسام
April 4, 2019

ممنون