مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز وبسایت ms313.ir در این مقاله قصد داریم به راه های مختلفی که در زمینه یادگیری برنامه نویسی وجود دارند مراجعه کنیم و مزایای و معایب هر کدام را ذکر کنیم .

اما قبل از هر چیز اگر تا به حال برنامه نویسی را شروع نکرده‌اید به شما پیشنهاد می‌دهم که چرایی خود را پیدا کنید این که چرا می‌خواهید برنامه نویس شوید ؟ می‌توانید مقاله‌ی که چی بشه؟ را در رابطه با این این موضوع مطالعه کنید .

کتاب

better-way-learn-programming

کتاب همیشه جایگاهی خاصی در بین افراد اهل یادگیری داشته است اما موضوعی که ذهن دانشجو را درگیر می‌کند این است که آیا کتاب می‌تواند مانند حوضه های دیگر به من کمک کند یا خیر؟

یکی از مزیت های یادگیری از طریق کتاب این است که اکثر کتاب ها به شکل جامع تولید می‌شوند نویسنده ها سعی می‌کنند تا از حداکثر تلاش خود برای نوشتن یک کتاب کارآمد و علمی استفاده کنند .

از آن جایی که کتاب یک محصول فیزیکی است و امکان بروزرسانی ندارد نویسندگان سعی ‌می‌کنند تا به صورت کامل و جامع توضیح دهند .

اما یادگیری از طریق کتاب شاید برای برخی خسته کننده باشد و راه های دیگر برای آن ها جذاب تر باشند ، به هر حال کتاب یکی از راه هایی است که استفاده می‌شود اما استفاده از آن در گذشته به دلیل عدم وجود امکانات حال حاضر بیشتر بوده است .

پیشنهاد ما به شما برای یادگیری برنامه نویسی در سطوح خیلی بالاتر و حرفه‌ای تر استفاده از کتاب است .

جست و جو در اینترنت

راه های یادگیری برنامه نویسی جست و جو در اینترنت

تقریبا همه چیز را می‌توان از گوگل یادگرفت و برنامه نویسی هم از این قاعده مستثنا نیست .

هر صنفی برای خود محل اجتماع خاصی دارند ، برنامه نویس ها هم مانند باقی اصناف برای خودشان پاتوقی را انتخاب می‌کنند و بهترین مکان برای به اشتراک گذاشتن تجربیات برای آن ها وب است .

آن ها سعی می‌کنند تا تجربیات خود را در اینترنت به اشتراک بگذارند ، حال شما به عنوان یادگیرنده و دانشجو می‌توانید از این روش هم بهره مند شوید اما این روش شاید کمی برای کسانی که هنوز نمی‌دانند که چه چیزی را جست و جو کنند و هنوز راه خود را پیدا نکرده‌اند سخت باشد لذا این روش یادگیری به کسانی که راه خود را پیدا کرده‌اند پیشنهاد می‌شود .

البته وبسایت هایی زیادی مانند لینکدین ، توییتر و پروفایل دا آی آر که یک شبکه متخصصین ایرانی است می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای دسترسی به متخصصین باشد ، می‌توانید از آن ها سوال بپرسید .

کارآموزی

کارآموزی کردن برای یادگیری برنامه نویسی

اصل شاگردی یکی از اصولی است که در بسیاری از مشاغل منتج به موفقیت دانشجو می‌شود اگر استادی را می‌شناسید که در یک حوضه تخصص دارد و می‌تواند به شما کمک کند ، وقت را تلف نکنید هر چه سریع تر شروع کنید و از او یادبگیرید .

همچنین می‌توانید از وبسایت هایی مانند دیوار و شیپور استفاده کنید تا شرکت هایی که کار نرم افزار انجام می‌دهند را پیدا کنید و در رابطه با موضوع کارآموزی با آن ها صحبت کنید.

کارآموزی مزایای بسیار زیادی دارد در صورت که آموزش به معنای واقعی کلمه صورت بگیرد ، حضور در کنار برنامه نویسان دیگر می‌تواند باعث افزایش انگیزه در حیطه برنامه نویسی شود .

حتما به یادگیر از این روش اقدام کنید ، این روش از یادگیری یعنی کارآموزی در شرکت های نرم افزاری باعث می‌شود که شما به عنوان برنامه نویس در ابعاد مختلف رشد کنید .

کلاس های حضوری

کلاس های حضوری برای یادگیری برنامه نویسی

این روش از یادگیری مانند روش قبلی است منتها روش قبل کاملا عملی است ولی روش یادگیری از طریق کلاس ها حضوری می‌تواند کمی با تئوری هم همراه باشد .

خیلی بستگی به این دارد که شما از چه کسی درحال یادگیری هستید ، آیا آن شخص تخصص کافی را برای آموزش به شما دارد ؟ احتیاجی نیست که خیلی متخصص باشد باید آن چیزی که شما به دنبال آن هستید را یاد داشته باشد و تجربه کرده باشد .

آیا آن شخص می‌تواند دانسته های خود را به شما انتقال دهد؟ ، در صورتی که یک شخص خیلی حرفه‌ای و متخصص باشد به طور مثال برنامه نویس ارشد شرکت گوگل یا مایکروسافت باشد اما بخواهد به زبان هندی به شما آموزش دهد طبیعتا تخصص او هیچ کمکی به یادگیری ما نمی‌کند چون تخصص منتقل نمی‌شود .

پیشنهاد ما به شما این است که از این روش استفاده ‌کنید ، اگر برایتان مقدور بود درخواست شرکت کردن در کلاس به صورت آزمایشی دهید که متوجه شوید آیا استاد می‌تواند به شما کمک کند یا خیر ؟

یادگیری از این طریق ، از آن جا که می‌توانید از استاد سوال کنید سریع تر است .

آموزش دادن

یادگیری برنامه نویسی با آموزش دادن

یکی از بهترین روش هایی که در یادگیری استفاده می‌شود اصل آموزش دادن است یا یادگیری با آموزش دادن است .

در گذشته مقاله را با عنوان ” ساحعا “ نوشته‌ایم که در رابطه با این موضوع است.

زمانی که تخصص کافی در یک زمینه پیدا کردیم یکی از راه های خوب برای تحکیم آموخته هایمان آموزش دادن است .

همچنین می‌توانیم از آن به عنوان یک منبع درآمد هم استفاده کنیم .

شاید با خودتان بگوید من فقط یک زبان طراحی وب مثل HTML را بلدم ، این را بدانید که خیلی ها هستند که به دنبال یادگیری هستند و حتی زبان ساده‌ای را مانند HTML نمی‌دانند .

دوستانی که قصد دارند برنامه نویسی وب را شروع کنند می‌توانند از دوره آموزش HTML رایگان استفاده کنند . (جهت شرکت در دوره کلیک کنید)

پس با آموزش دادن هم به خودتان کمک کرده‌اید هم به دیگرانی که قصد دارند مهارت های خود را افزایش دهند .

انجام پروژه واقعی

یادگیری برنامه نویسی با انجام پروژه های واقعی

زمانی که دوره‌ای را می‌گذارانیم و مواردی را چه در کلاس های حضوری ، چه در کتاب و یا … فرا می‌گیریم حال فقط یک مورد مانده است که حتما باستی آن را انجام دهیم تا دانایی ما تبدیل به دارایی شود .

تا زمانی که ما هیچ کار عملی انجام نداده‌ایم نمی‌توانیم ادعا کنیم که یک چیزی را یاد داریم.

ما قصد داریم تا با یادگیری مهارت های خودمان را افزایش دهیم هیچ چیز بهتر از انجام پروژه واقعی نمی‌تواند این فرصت را برای ما مهیا کند .

ممنون از توجه شما کاربران محترم تا مقاله های دیگر

یاعلی خدانگهدار
مصطفی صالحی پور
شنبه 3 فروردین 1398 ( عیدتون مبارک )

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )