مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

تفاوت ویرایشگر کد و محیط برنامه نویسی IDE

همان طور که هر مختصصی بایستی به دقت ابزار های مورد نظر خود را انتخاب کند شما به عنوان برنامه نویس باید بدانید ، ابزاری که در حال استفاده از آن هستید چقدر مناسب شماست و آیا ابزار مناسب تری برای تسریع روند کار شما وجود دارد یا خیر ؟ اگر تا به حال ابزاری را انتخاب نکرده‌اید و در مورد ابزار خود هنوز اطمینان کامل ندارید این مقاله می‌تواند به شما کمک کند .

اگر ابزار خود را انتخاب کردید لطفا نام ابزار را پایین این مقاله کامنت کنید تا دوستانی که به تازگی شروع به کار کرده‌اند دید مناسب تری نسبت به انتخاب در این مقوله داشته باشند .

اما قبل از هر چیز مختصری را در رابطه با این که تفاوت IDE یا محیط توسعه مجتمع با code editor یا ویرایشگر کد چیست ؟ را توضیح می‌دهیم .

IDE مخفف integrated development environment است که به معنای محیطی است که به شما تمامی امکانات لازم را برای توسعه یک نرم افزار ارائه می‌دهد به شکلی که دیگر نیاز نداشته باشید ابزار های دیگر را در کنار آن نصب کنید.

به طور مثال اگر که تا بحال سری به توسعه نرم افزار های اندروید زده باشید متوجه شدید که نرم افزاری وجود دارد به نام اندروید استدیو که به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از فقط و فقط این نرم افزار اپلیکیشن های اندروید برای خود بسازید .

در نرم افزار اندروید استدیو که توسط گوگل به برنامه نویسان اندروید پیشنهاد داده شده است،  مثال ماست ، در این مثال شما مسیر یابی را از طریق این نرم افزار انجام می‌دهید ، خروجی گرفتن ، خطا یابی و … تمامی این موارد به صورت کامل درون این نرم افزار انجام می‌شوند .

نرم افزار های دیگری مانند phpStorm هم را می‌توان به عنوان یک IDE معرفی کرد که برای برنامه نویسی زبان php استفاده می‌شوند .

اما این IDE ها یک عیب بزرگ دارند ،و آن عیب این است که از آن جایی که ما ابزار ها را به صورت کامل در نرم افزار خود داریم حجم این نوع نرم افزار ها بسیار زیاد است و منابع زیادی را از سیستم ما استفاده می‌کنند .

پس اگر به دنبال یک ابزار سریع تر و سبک تر هستید باید به شما بگویم که لازم است از کد ادیتور code editor استفاده کنید که از آن جایی که تقریبا هیچ امکاناتی بر روی آن ها وجود ندارد می‌توانید امکانات خود را بسته به نیاز خود در این نوع نرم افزار ها نصب کنید .

توجه داشته باشید که بسته به نیاز خود بین IDE  و code editor  یک کدام را انتخاب کنید .

ویراشگر کد notepad

این نرم افزار را می‌توان به اشکال مختلف در تمامی سیستم ها مشاهده کرد این یکی از ساده ترین حالت های یک کد ادیتور است که شما در این نرم افزار به معنای واقعی کلمه هیچ امکاناتی را مشاهده نمی‌کنید  ، استفاده از این نرم افزار برای توسعه یک پروژه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و انجام این کار می‌تواند نزدیک به غیر ممکن باشد اما اگر به تازگی با برنامه نویسی آشنا شده‌اید این نرم افزار برای یادگیری بسیار ، بسیار می‌تواند به شما کمک کند .

چرا که به صورت کامل تمامی کلمات کلیدی و کد ها توسط شما وارد می‌شود و نرم افزار به شما در روال ساخت پروژه هیچ کمکی نمی‌کند .

ویراشگر کد VS code

بعد از ویراشگر کد notepad نوبت می‌رسد به ویرایشگری که تفاوت آن با notepad این است که به شما در روند کد نویسی کمک می‌کند ، می‌توانید تمامی فایل ها را در بخش سمت چپ خود مشاهده کنید و نیازی به باز کردن یک پنجره دیگر نیست و از همه مهم تر این که شما می‌توانید بسته به نیاز خود ابزار هایی مختلفی که extension یا افزونه نام دارند را نسب کنید با این کار شما تقریبا یک IDE خواهید داشت .

مزیت استفاده از این ویرایشگر این است که در حال حاضر برنامه نویسان بسیار زیادی در حال استفاده از آن هستند و موجب می‌شود که این نرم افزار آپدیت های بسیار زیاد و افزونه های بسیار زیادی داشته باشد .

مزیت مهم دیگر این است که این نرم افزار توسط شرکت بزرگ مایکروسافت ساخته شده و توسط این شرکت پشتیبانی می‌شود که موضوع مهمی است .

مزیت بعدی این است که این نرم افزار با استفاده از HMLT/CSS/JS ساخته شده که موجب می‌شود ما بتوانیم این نرم افزار را همه جا داشته باشیم ( این نرم افزار برای Mac , Windows , Linux  قابل استفاده است ).

و مهم ترین مورد این که این نرم افزار کاملا رایگان است .

ویراشگر کد Sublime Text

این نرم افزار جزء نرم افزار های بسیار محبوب شناخته می‌شود البته بعد از پا گذاشتن Vs code  به دنیای برنامه نویس ها استفاده از این نرم افزار در حال حاضر کمتر شده است .

این نرم افزار جزء نرم افزار هایی است که به معنای واقعی کلمه سریع است و به راحتی می‎‌توانید با آن کار کنید ، این نرم افزار هم مانند باقی نرم افزار های ویرایشگر کد قابلیت نصب افزونه دارد و افزونه های بسیار زیادی طی سال ها توسط برنامه نویسان دنیا برای این نرم افزار محبوب قدیمی ساخته شده است .

این نرم افزار هم رایگان است و می‌توانید آن را در Windows , Mac , Linux  داشته باشید .

استفاده از این نرم افزار واقعا تجربه لذت بخشی است .

ویرایشگر کد Atom

این نرم افزار با رقبای خودش یعنی vs code  و sublime text  مشابه است یعنی شما می‌توانید به صورت کامل افزونه نصب کنید .

اما یکی از ویژگی هایی که اتم در شعار خودش از آن یاد می‌کند این است که شما می‌توانید به راحتی این نرم افزار را هک کنید و تغییرات مورد نظر خود را در این نرم افزار انجام دهید این ویژگی در نرم افزار هایی مانند Sublime Text و Vs code  هم دیده می‌شود.

مدرن بودن و ظاهر زیبا یکی از مهم ترین ویژگی های این نرم افزار است .

یکی از مهم ترین موارد در استفاده از کد ادیتور بعد از کارایی و امکانات سلیقه و حس شما نسبت به آن نرم افزار است به طور مثال ممکن بسیار از افراد علاقمند به استفاده از این ابزار باشند در صورتی که بعضی از کار کردن با این نرم افزار حس تنفر داشته باشند ، این کاملا به شما بستگی دارد پس فقط آن ها را امتحان کنید .

این نرم افزار هم مانند رقبای خود رایگان است.

ویرایشگر گد notepad++

این ویرایشگر همان ویرایشگر notepad است منتها با این تفاوت که شما در این ویرایشگر یکسری امکانات بسیار سطحی دیگر را مانند کمک در نوشتن کد و هایلایت کردن کد یا همان رنگی کردن کد را را دارید .

استفاده از این نرم افزار هم فقط می‌تواند مناسب یادگیری باشد و در حاضر که نرم افزار های قدرتمندی مانند Vs code , Sublime , Atom  این نرم افزار برای پروژه های واقعی هیچ کمکی به شما نمی‌کند .

این نرم افزار دارای ظاهر بسیار ساده‌ای است و به صورت رایگان برای سیستم های windows عرضه می‌شود .

ویراشگر کد Brackets

زمانی که در گوگل در رابطه با این ابزار جست و جو می‌کنید و وارد وبسایت این ابزار می‌شوید ، شعار این ابزار را مشاهده می‌کنید ، این که یک ابزار متن باز ( open Source ) ویژه طراحی سایت است.

این ابزار تولید شرکت بزرگ Adobe است و مانند اکثر نرم افزار های ادوب با برخی نرم افزار های دیگر این شرکت قابل اتصال است ، مانند فتوشاپ .

یکی از مهم ترین ویژگی های این نرم افزار در کنار افزونه هایی که برای این نرم افزار وجود دارد این است که شما می‌توانید به صورت کامل تغییرات خود را در لحظه مشاهده کنید که البته این کار در نرم افزار Vs code هم قابل انجام است میتوانید به این صفحه مراجعه کنید .

این نرم افزار با استفاده از HTML/CSS/JS و ساخته شده و در سیستم عامل های رایج windows , mac , Linux  قابل دسترسی است .

یکی از ویژگی هایی که میتوان به صورت منحصر در این نرم افزار مشاهده کرد این است که شما می‌توانید به صورت درون خطی از طریق کد html کد css خود را تغییر دهید ، دوستانی که قصد دارند html را به صورت رایگان یاد بگیرند از فرصت تخفیف 100% آموزش html  می‌توانند استفاده کنند ، بر روی لینک زیر کلیک کنید .

دوره آموزشی رایگان HTML5  

به طور مثال بر روی یک تگ html کلیک می‌کنید و کد های css  مربوط به آن تگ و یا آیدی و یا کلاس به صورت مختصر نمایش داده می‌شود مانند تصویر زیر :

brackets-live-preview

دوستان امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و همچنین لطفا ابزار پیشنهادی خود را در پایین این قسمت کامنت کنید .

یاعلی خدانگهدار
مصطفی صالحی پور
سه شنبه 20 فروردین 1398

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )