مهدی سافت 313 / MS313.IR

بهترین ها برای بهترین ها

بسم الله الرحمن الرحیم

انباری حافظه + فکر آزاد

اگر یک حافظه را به انباری تشبیه کنیم و آن انباری هم محدود باشد آن وقت حاضر هستیم هر چیزی را درون آن انباری نگهداری کنیم ؟

می خواهیم در رابطه با اطلاعاتی صبحت کنیم که دانستن آن ها فرقی به حال ما نمی‌کند و تنها کاری که می کند این است که وقت ما را از بین می‌برند و ذهن ما را درگیر میکنند .

قطعه از فیلم شرلوک هلمز است که در آن جا " جان واتسون " همکار شرلوک هملز از او میپرسید : چگونه است با وجود اینکه ذهن بسیار فعال و قوی داری هنوز که هنوزه اطلاعاتی را مثل اینکه زمین دور خورشید میگردد را را نمیدانی ؟

شرلوک پاسخ می‌دهد : این هارد دیسک " حافظه "  منه و عقل حکم میکنه چیز هایی رو توش بریزم که بدردم می‌خوره .

واقعا این طور نیست ما در طول روز ذهن و حافظه خودمون رو درگیر مسائل مختلفی میکنیم که از بین این همه موضوع و اطلاعات ، مواری زیادی هستند که فقط وقت و ذهن ، حافظه و انرژی ما را تلف کرده‌اند .

فکر آزاد

اگر اکثر مردم بخواهند در رابطه با موضوعی فکر کنند به دنبال مکان های خلوت می‎‌روند که موضوعات دیگر حواس آن ها را پرت نکند و بتوانند به اصطلاح تمرکز ( "فوکوس" ) کنند .

تمرکز بر روی موارد اصلی زندگی باعث می‌شود که ما آن کار ها را به نحو احسن انجام بدیم .

نگرانی در رابطه با موضوعات

نگرانی و اضطراب در رابطه با مشکلات جزء مواردی که اکثرا دچار آن هستیم اما می‌خواهم از شما سؤالی را بپرسم .

اگر مسأله‌ای در زندگیمان اتفاق بیفتد و ما قادر بر حل آن باشیم باید چکار کنیم ؟

خب به احتمال زیاد شروع می‌کنیم به حل آن مسأله و دیگر نگرانی نداریم ، اما یکم بیایم اوضاع رو بدتر در نظر بگیریم و فرض کنیم که مسأله‌ای پیش اومده که ما قادر نیستیم اون رو حل کنیم حالا باید چکار کنیم ؟

این سؤال از افراد مختلف پرسیده می‌شود و افراد ممکن است این چنین پاسخ هایی را به این سؤال بدهند 

  • خب چون نمیتونم کاری بکنم پس میشینم قصه میخورم که چرا نمی‌تونم کاری کنم .
  • چقدر من بد بختم که نمیتونم این مشکل رو حل کنم .
  • زندگی چقدر بده ، آخه چرا اتفاقی افتاده که راهی براش نیست .

اما مهم ترین مسئله این است که ما با قصه خوردن شکایت و اشک ریختن نمی‌توانیم مشکل را حل کنیم و اتفاق بدتر هم می‌افتد و حال ما بد می‌شود.

اما اگر با خود بگوییم ، خوب چون نمیتوانیم این مشکل را حل کنم ، پس نگرانی را از خودم دور می‎‌کنم و سعی می‌کنم راه حل دیگری را پیدا کنم و به راهم ادامه دهم .

بعضی از مواقع اتفاقاتی در زندگی ما می‌افتد که ما در آن مقصر نیستیم و تنها کاری که باید انجام بدهیم این است که سعی کنیم مشکل را حل کنیم و اگر توانایی حل مشکل را نداشتیم اون مسأله رو به خداوند بسپاریم .

بالاخره روزی میرسه که ما از رازی که پشت پرده اون اتفاق افتاده خبردار میشویم و آن موقع است که از خود احساس رضایت داریم به خاطر صبری که داشتیم .

فایده‌ی مشکل 

مشکلات فایده هایی را دارند ، فقط قبل از اینکه این بخش را توضیح دهم بهتر است که کلمه بالا را که مشکل باشد با کلمه دیگری تعویض کنیم و به جای فایده‌ی مشکل بگوییم " فایده‌ی مسأله " .

چون کلمات بر روی ضمیر ناخودآگاه ما تأثیر می‌گذارند و باعث میشوند که روحیه و باور های ما نسبت به زندگی تغییر کند ، وقتی کلمه مشکل را میشنویم بلافاصله " مشکلی که حل نمیشود " به ذهنمان خطور می کند و این کار ضمیر ناخودآگاه است ، اما وقتی کلمه " مسأله " را با خود تکرار می‌کنیم ضمیر ناخودآگاه احساس می‌کند مسأله همان چیزی است که قابل حل است .

اما جدای از استفاده‌ی صحیح کلمات ، مسأله هایی که در زندگی هر شخص اتفاق می‌افتند که در زندگی شخص می‌توانند مفید واقع شوند ؟

خلاصه این مفهوم را می‎‌توان در یک جمله گفت : چیزی که من را نکشد من را قوی تر می‌کند 

در واقع هر مسأله‌ای که اتفاق می‌افتد و شما آن را حل می‌کنید تجربه شما را افزایش می‌دهد و اگر بار دیگر آن مسأله برایتان پیش آمد خیلی سریع تر ، دست به حل آن میزنید و اگر مسأله‌ های بزرگ تر در زندگی پیش آیند و شما آن ها را حل کنید دیگر مسائل کوچکتر شما را نمی‌توانند درگیر کنند و شما را سر سخت‌تر می‌کنند .

مثالی را از هشت سال دفاع مقدس میزنم ، شاید اگر آن جنگ اتفاق نمی‌افتاد هم اکنون کشور عزیمان از این قدرت نظامی برخوردار نمی‌بود .

مثال بعدی از بابک بختیاری است شاید اگر به زندان نمی‌افتاد(" به دلیل بدهی ") نمی‌توانست کسب‌وکار موفقی مانند آیس‌پک را ایجاد کند .

اگر به زندگی اکثر انسان های موفق نگاهی بیندازیم متوجه میشویم آن ها دچار سختی های فراوانی شده‌اند .

مهم ترین نتیجه‌ای که میشد از این مقاله گرفت این است که ما سعی کنیم ذهن خودمون و حافظه خودمون رو تمیز نگه داریم چیز های ارزشمند را در ذهن نگه داریم و بر روی خاطرات خوب و آینده خوب تمرکز کنیم و گرنه صبح زود از خواب بیدار شدن ، نا امید نشدن ، غلبه بر مسائل کار کسی نیست که دائما ذهن خودش رو درگیر نکات منفی کرده باشه .

یاعلی خدانگهدار

مصطفی صالحی پور

27 مهر 1397

نظرات ( تاکنون نظری ثبت نشده است )